Kullanıcı deneyimi tasarımı ve kullanıcıların Netflix ve Disney+ platformlarına yönelik kullanıcı deneyimleri üzerine nitel bir araştırma
User experience design and a qualitative research on user experiences with Netflix and Disney+ platforms
  1. Tez No: 785278
  2. Yazar: EDA CORUH İLERİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HANDE BİLSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, İletişim Bilimleri, Radio and Television, Communication Sciences
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Tasarımı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Dijital video platformları izleme alışkanlıkları üzerinde köklü değişimler yaratmıştır. Kullanıcısı ile ilk teması kuran dijital video platformu Netflix'in, bu değişimleri yaratmak için önemli faktörlerden biri haline gelmesi ve birçok değişime öncülük etmesi nedeni ile kullanıcı deneyimi üzerinde büyük başarılara sahip olmuştur. Bu değişimler sonucunda diğer dijital video platformlarının da kullanıcısı ile buluşması ile rekabet artmıştır. Disney+'ın bu rekabet içine dahil olması ile, ülke genelinde iki platforma ait deneyimlerin farkları dikkat çekmektedir. Netflix ve Disney+ platformlarının kullanıcısı ile buluştuğunda başlayan ve kullanıcı platformu terk edene kadar hissettiği tüm hisleri etkileyen kullanıcı deneyimi tasarımı üzerinde yapılan bu çalışma, hangi platformun neden daha etkili bir deneyim sunduğunu keşfetmeyi amaçlamaktadır. Kullanıcı ara yüzü, kullanıcı ile kurulan iletişim, sosyal medya kullanımı, algoritmalar, verilerin doğru kullanımı, geri dönüş alma, platformların kullanıcılara yansıyan gerçekliği ve birden fazla katmanla kullanıcı deneyimi tasarımı ortaya çıkmaktadır. Platformlar için önem teşkil eden bir jenerasyon olan Z kuşağı üzerinde araştırma sınırlandırılmıştır. Çalışma sonucunda kullanıcı deneyimi tasarımı adı altında kullanıcıların marka ile kurduğu bağın Disney markası üzerine kurulduğu belirlenmiştir. Disney'in köklü geçmişi ve kullanıcısının çocukluğu ile bağ kurmasını sağlayan içerikleri ile etkilediği sonucu çıkarılmıştır. Fakat kullanıcı deneyimi tasarımı adı altında Disney+'ın ilerlemesi için gelişmesi gereken birçok alan bulunmaktadır. Netflix, kullanıcısının zihninde yenilikçi, cesur, kaliteli ve sürdürülebilir bir sisteme sahip olması ve kullanıcısı ile iletişimde olması sonucunda pozitif bir alanda yer almaktadır. Kullanmış olduğu algoritmalar ve verilerin değerlendirilmesindeki ayrıntılı çalışmaları nedeni ile kullanıcı ile bireysel iletişim kurmaktadır. İki marka birbirleri ile karşılaştırıldıklarında, Netflix kullanıcı deneyimi tasarımı başlığı altında incelenmiş ve daha başarılı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Digital video platforms have created radical changes on viewing habits. The digital video platform Netflix, which made the first contact with its users, has had great success on user experience as it has become one of the important factors to create these changes and pioneered many changes. As a result of these changes, competition has increased with the meeting of other digital video platforms with their users. With the inclusion of Disney+ in this competition, the differences in the experiences of the two platforms across the country draw attention. This study on user experience design, which starts when Netflix and Disney+ platforms meet with the user and affects all the feelings that the user feels until he leaves the platform, aims to discover which platform offers a more effective experience and why. User interface, communication with the user, use of social media, algorithms, correct use of data, getting feedback, the reality of platforms reflected on users and user experience design with multiple layers emerge. Research on the Z generation, which is an important generation for platforms, is limited. As a result of the study, it has been determined that the connection between the users and the brand under the name of user experience design is based on the Disney brand. It is concluded that Disney impresses with its deep-rooted history and its contents that enable its users to connect with their childhood. However, under the name of user experience design, there are many areas that Disney+ needs to improve in order to progress. Netflix is in a positive area as a result of having an innovative, brave, high quality and sustainable system in the minds of its users and communicating with its users. Due to the algorithms he uses and his detailed studies in the evaluation of data, he communicates with the user individually. When the two brands are compared with each other, Netflix was examined under the title of user experience design and found more successful.