Yeniliğin yayılımı teorisi çerçevesinde dijital markaların marka sadakatine ilişkin araştırma
Research on brand loyalty of digital brands in diffusiuon of innovation theory
  1. Tez No: 785279
  2. Yazar: ASLIHAN AKRAM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞAFAK ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
İşletmeler artan yenilikleri takip ederek rekabet avantajı sağlamaktadır. Bu noktada marka sadakatinin oluşturulması da, firmaların sürdürülebilir rekabet avantajı sağlayabilmeleri için en önemli nedenlerden biridir. İşletmeler pazarlama faaliyetlerinde marka sadakatinin temel olarak almaktadırlar. Bu kapsamda bu tezin temellerini Rogers'ın yeniliklerin yayılımı teorisi çerçevesinde yenilikçilik kategorileri oluşturmaktadır. Araştırmanın birinci bölümünde yenilik ve yeniliklerin yayılımı teorisi ele alınırken ikinci bölümde marka, marka sadakati, marka kişiliği ile ilgili kavramlar olmuştur. Araştırma kısmı olan üçüncü bölümde ise, nicel araştırma yöntemlerinden biri olan kolay örneklem çalışması yaplmıştır. Tüketicilerin marka sadakati ve yenilikçilik düzeylerindeki ilişkinin belirlenmesi amacıyla dijital markalardan biri olan cep telefonları markası üzerinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmaya 316 kişi kişi katılım sağlamıştır. Veriler ''Bireysel Yenilikçilik Ölçeği''ve ''Marka Sadakati Ölçeği'' ile toplanmıştır. Çalışmada elde edilen sonuçlar marka sadakati ile tüketici bireysel yenilikçiliği arasında pozitif bir ilişkinin varlığına işaret etmektedir. Buna göre katılımcıların bireysel yenilikçiliği arttıkça marka sadakati ve markaya bağımlı olma eğiliminin artacağı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Businesses provide competitive advantage by following the increasing innovations. At this point, one of the most important reasons for companies to provide sustainable competitive advantage is to establish brand loyalty. Businesses take brand loyalty as the basis in their marketing activities. In this context, innovation categories form the basis of this thesis within the framework of Rogers' theory of diffusion of innovations. In the first part of the research, innovation and diffusion theory of innovations are discussed, while in the second part, concepts related to brand, brand loyalty and brand personality are discussed. In the third part, that is the research part, easy sampling that is one of the quantitative research methods has been conducted. It is carried out on the brand of mobile phones, that is one of the digital brands, so as to determine the relationship between consumers' brand loyalty and innovation levels. 316 people participated n the research. Data is collected with the“Individual Innovation Scale”and“Brand Loyalty Scale”. The results obtained in the study indicate the existence of a positive relationship between brand loyalty and consumer individual innovativeness. Accordingly, it can be said that as the individual innovativeness of the participants increases, brand loyalty and brand dependency may increase.