The influencing factors of content marketing on purchase intentions: An application in cosmetic industry
İçerik pazarlamanın satın alma niyetlerini etkileyen faktörler: Kozmetik sektöründe bir uygulama
  1. Tez No: 785294
  2. Yazar: LUNA SAWAF
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADNAN VEYSEL ERTEMEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmanın amacı, bilgi ve etkileşim sosyal medya içerik pazarlamasının satın alma niyetleri üzerinde herhangi bir etkisi olup olmadığı keşfetmektedir. (Türkiye'deki kozmetik endüstrisi, Farmasi kozmetik şirketi örnek olarak alınmıştır). Ayrıca, bu çalışma Türkiye'de kozmetik sektöründe faaliyet gösteren şirketler için sosyal medya içerik pazarlamasının kullanılmasının önemli olup olmadığını bulmaya çalışmakta ve nicel yöntemi uygulanarak bu önemli amaca ve soruların cevaplarına ulaşmaya çalışmıştır. Bu çalışmada müşteriden bilgi edinmek amacıyla bir araç olarak anket kullanılmıştır. Bu çalışmada yaklaşık 365 katılımcı bulunmaktadır. Hipotezi test edebilmek için korelasyon ve regresyon analiz metodu kullanılmıştır. Elde edilen Sonuçlar, Türkiye'deki kozmetik endüstrisinde bilgi ve etkileşim sosyal medya içerik pazarlamasının satın alma niyetleri üzerinde bir etkisinin olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis was to discover if there is an influence of information & interaction social media content marketing on purchase intentions: cosmetic industry in turkey (case study: Farmasi cosmetic company ). This thesis also tries to find if it is important to use social media content marketing for companies working in the cosmetic industry in Turkey. The thesis used the quantitative method as an appropriate method to answer the questions of this thesis. The questionnaire was used as a tool to gather information from the customer, about 365 participants in this study. The correlation and regression analysis were used to test the hypothesis. The results showed that there is an influence of information & interaction social media content marketing on purchase intentions in the cosmetics industry in turkey.