Jingles' effects on brand preference and brand recall on women
Reklam müziklerinin kadınlar üzerinde marka hatırlanılırlığı ve tercihi üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 785308
  2. Yazar: DENİZ CESUR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KAZIM SELÇUK TUZCUOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Reklamcılık, İşletme, Advertising, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Marka jingle'larının ortaya çıkışı 1920'lerde radyonun yaygın kullanılmasıyla başlamıştır. O zamandan beri, jingle'ların reklam izleyicilerini nasıl etkilediği ve bir markayı diğerine tercih ederken nasıl bir etkisi olduğunu anlamak üzere birçok çalışma yapılmıştır. Bu çalışmada, jingle müziklerinin marka hatırlanılırlığı ve marka tercihi üzerindeki etkileri incelenmiştir. 408 Türk Kadın katılımcıyla gerçekleştirilen anket çalışmasında 5'li Likert Ölçeği ve 20 tane marka jingle'ı dinleme sorusu olarak kullanılmıştır. Kullanılan jingle'lar markalar için özel yaratılmış olup, popüler ve en az 2 senedir kullanımdadır. Sonuçlar, jingle'ların bir marka için önemli olduğunu düşünen katılımcıların, düşünmeyenlere göre marka hatırlama oranlarının daha yüksek olduğu göstermiştir. Ayrıca, çalışmanın bir başka sonucu da yaşla birlikte marka hatırlanırlığının düştüğü, ancak bazı uzun süreli kullanımda olan ve değişmemiş marka jingle'larının hatırlanma oranın yine de yüksek kaldığı gözlemlenmiştir. Bir başka bulgu da, gördükleri reklamlardan etkilendiğini bildiren katılımcıların, etkilenmediğini belirtenlere göre çok daha iyi marka hatırlama oranlarına sahip oldukları gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Brand jingles started to emerge in the 1920s with the popularization of radio. Since then, numerous studies were done to understand how music and jingles can affect the audience when recalling a brand and preferring one over the other. In this study, the effects of jingle tunes on brand recall and brand preference were examined. The study was conducted with a questionnaire consisting of a 5-point Likert Scale and 20 listening questions, where the brand jingles were specifically made for the brand, with 408 Turkish women participants. The results show that the participants who believed jingles are important for a brand had higher recall rates than those who don't. Also, another outcome of the study shows that while the brand recall rates decrease with age, the brands that use the same jingle for a long period of time had better recall rates throughout all age groups. Furthermore, results also indicate the participants who stated that they are influenced by advertisements they see have much better recall rates compared to the ones who stated that they are not.