Ankara ilinde bulunan özel eğitim uygulama okullarındaki iş sağlığı ve güvenliği uygulamalarının incelenmesi
Investigation of occupational HEALTH and safety practices in special needs education practice schools in Ankara
- Tez No: 785331
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BEYRUL CANBAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
İş sağlığı ve güvenliğinin nihai amacı çalışma ortamındaki risklerin mümkünse tamamen ortadan kaldırılması veya en aza indirilmesi olası yaşanabilecek kazaları önceden proaktif bir yaklaşımla yaşanmasını önlemek ve bireylerin sağlıkları açısından uygun çalışma ortamı sağlanmak olarak düşünüldüğünde herkesin çocuklarını emanet ettiği okullar açısından bu durum değerlendirildiğinde konunun önemi daha da artmaktadır. Ayrıca özel eğitim uygulama okullarındaki iş sağlığı ve güvenliği uygulamalarının önemi olarak bakıldığında ise daha da önemlidir. Çünkü bu okullardaki bireyler diğer bireylere göre gerek korunma, gerek sağlık vb. durumlar değerlendirildiğinde özel gereksinime ihtiyacı olan bireylerdir. Bu çalışma ile özel gereksinime ihtiyacı olan çocukların öğrenim gördüğü özel eğitim kurumlarındaki İSG uygulamalarının 6331 sayılı iş güvenliği mevzuatı kapsamında hangi seviyede olduğu tespit edilmeye çalışılmıştır. Asıl amaç ise özel politikaya ihtiyacı olan öğrenciler için kurulmuş olan Özel eğitim uygulama okullarında özel politikaya ihtiyacı olan özel eğitim öğrencilerinin karşılaşması muhtemel tehlikelere karşı alınmış ve alınabilecek önlemleri ele alarak ve okulların isg uygulamaları varsa eksik yönler tespit edilerek hem aynı ildeki diğer okullara hem de bu durumdaki farklı illerdeki okullara yön gösterecek, yardımcı olabilecek bir çalışma özelliği taşıyacaktır. Bir nevi ayna görevi görecektir Bu çalışmada örneklem olarak Ankara'da bulunan özel eğitim uygulama okulları seçilmiştir. Araştırmada nicel araştırma ölçeği olarak pilot uygulamada 44 sorudan oluşan anket formu kullanılmıştır. KMO katsayısı analiz için yeterli bulunmamıştır ve soru sayısı 25'e indirilerek anket formu uygulanmış ve 99 katılımcının verdiği cevaplar SPSS 26 paket programına tarafından işlenmiş ve analiz edilmiştir. Benzer nitelikte çalışmalardan elde edilen sonuçlar karşılaştırılıp ; öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Considering that the ultimate purpose of occupational health and safety is to eliminate or minimize the risks in the working environment completely, to prevent possible accidents with a proactive approach in advance and to provide a suitable working environment for the health of individuals,when this situation is evaluated in terms of the schools where we all entrust our children, the importance of the subject increases even more. Also, when the importance of occupational health and safety practices in special education practice schools is considered, it is even more important. Because the individuals in these schools are individuals who need special needs when the conditions such as protection and health are evaluated compared to other individuals. With this study, it has been tried to determine the level of OHS practices in special education institutions where our children with special needs are educated within the scope of the occupational safety legislation numbered 6331. Our main goal is to address the possible dangers that special education students in need of special policy may encounter in Special education practice schools established for students in need of special policy, and by identifying the deficiencies, if any, of OHS practices of schools, it will be a work that can guide and help both other schools in the same province and schools in different provinces in this situation. It will act as a kind of mirror. In this study, special education practice schools in Ankara were selected as a sample. In the research, a questionnaire consisting of 44 questions was used in the pilot application as a quantitative research scale. The KMO coefficient was not found to be sufficient for the analysis, and the number of questions was reduced to 25 and a questionnaire was applied and the answers of 99 participants were processed and analyzed by the SPSS 26 package program. The results obtained from similar studies were compared, recommendations were made.