Akut inmeli hastalarda gluteus medius kasına odaklanan egzersizlerin özür, fonksiyonel durum ve mobilite üzerine etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of the exercises focused on gluteus medius muscle on disability, functional status and mobility in patients with acute stroke
  1. Tez No: 496853
  2. Yazar: BURAK ERTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKE KESER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Çalışmanın amacı akut dönem inmeli hastalarda gluteus medius kasına odaklanan egzersizlerin özür, fonksiyonel durum ve mobilite üzerine etkilerinin incelenmesiydi. Uzman nörolog tarafından tanı almış ve tedavi edilmek üzere yatışı yapılmış olan hastalar rastgele olarak çalışma ve kontrol gruplarına ayrıldı ve fizyoterapi programına alındı. Hastalar fizyoterapi programı öncesinde ve sonrasında Modifiye Rankin Ölçeği (MRÖ), Ulusal Sağlık Enstitüsü İnme Ölçeği (USEİÖ), Akut İnme Hastaları için Geliştirilmiş Mobilite Ölçeği (AİHGMÖ), İnme Rehabilitasyonu Hareket Değerlendirme Ölçeği (İRHDÖ) ve Rivermead Mobilite İndeksi (RMİ) testleri ile değerlendirildi. Kontrol grubuna Nöro-gelişimsel Tedavi (NGT) Bobath egzersizlerinden alt ekstremite ve gövdeye yönelik olan egzersizler uygulandı. Çalışma grubuna ise güncel Bobath yaklaşımlarından gluteus medius kasına odaklanan egzersizler seçilerek uygulandı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effects of exercises focused on the gluteus medius muscle in acute stroke patients on disability, functional status and mobility. In Neurology Service, stroke patients diagnosed by a neurologist, assigned study and control groups randomly and being followed with a physiotherapy program. Patients were assessed before and after physiotherapy program by the Modified Rankin Scale (MRS), the National Institute of Health Stroke Scale (NIHSS), Mobility Scale for Acute Stroke Patients (MSAS), The Stroke Rehabilitation Assessment of Movement Scale (STREAM) and the Rivermead Mobility Index (RMI). In control group acute phase exercises of Neuro-Developmental Treatment (NDT) Bobath method were applied. In study group, the exercises focused on gluteus medius muscle of the current Bobath method were applied.