Ankara Üniversitesi Tıp fakültesi dönem 4, 5, 6 öğrencilerinin geleneksel ve tamamlayıcı tıp uygulamalarına yönelikbilgi ve tutumlarının incelenmesi
Ankara University Faculty of Medicine term 4, 5, 6 students on traditional and complementary medicine practicesexamination of knowledge and attitudes
  1. Tez No: 785385
  2. Yazar: HİDAYET ONUR PEKDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE SELDA TEKİNER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Amaç: Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp uygulamalarının kullanımı ülkemizde ve dünyada giderek artmaktadır. Bu çalışmada Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencilerinin GETAT uygulamaları ile ilgili tutumlarını ve bilgi düzeylerini değerlendirmeyi amaçladık. Yöntem: Tanımlayıcı ve kesitsel tipteki bu araştırma, Ekim 2022 – Aralık 2022 tarihleri arasında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde öğrenim gören 4., 5. ve 6. dönem tıp öğrencileri ile yürütülmüştür. Çalışmamız sosyodemografik verileri içeren sorular ve GETAT tutum ölçeğini içeren anket formu ile yürütülmüştür. Bulgular: Çalışmaya katılan toplamda 289 öğrenciden 144'ü (49,8%) kadın, 145'i (50,2%) erkek olup yaş ortalaması 22,92 (±1,72) yıldır. Tıp fakültesi öğrencileri arasında en sık duyulan GETAT yöntemleri akupunktur (%92,4), hacamat/kupa (92,4), fitoterapi (%86,5), hipnoz (%83,7), mezoterapi (%80,3), ozon terapi (%79,9), sülük tedavisi (%76,5) olarak saptanmıştır. Çalışmamıza katılan öğrencilerin %47,1'i daha önce bir veya daha fazla GETAT uygulamasını kullanmış olup, en çok kullandıkları GETAT uygulamaları hacamat/kupa (%13,1), mezoterapi (%11,4), karyopraktik (%6,2), akupunktur (%5,5) olarak bulunmuştur. Öğrencilerin GETAT uygulamaları ile ilgili en sık bilgi edindikleri kaynaklar aile ve arkadaş çevresi, sosyal medya ve medya olarak saptanmıştır. Öğrencilerin“Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Tutum Ölçeği (GTTTÖ)”ile ölçülen toplam puanı ortalaması 90,6 ±16,82 olarak hesaplanmıştır. Sonuç: GETAT uygulamaları ile ilgili tutumunu değerlendirdiğimiz bu çalışmada öğrencilerin tutumlarının olumlu olduğunu tespit ettik. Öğrencilerin yaklaşık yarısının uygulamaları kullandığını ve uygulamalar ile ilgili eğitim alma konusunda istekli oldukları sonucuna vardık.
Özet (Çeviri)
Objective: The use of Traditional and Complementary Medicine applications is increasing in our country and in the world. In this study, we aimed to evaluate the attitudes and knowledge levels of Ankara University Faculty of Medicine students about TCM applications. Method: This descriptive and cross-sectional study was conducted with 4th, 5th and 6th term medical students studying at Ankara University Faculty of Medicine between October 2022 and December 2022. Our study was carried out with questions containing sociodemographic data and a questionnaire containing TCM attitude scale. Results: Of the 289 students participating in the study, 144 (49.8%) were female and 145 (50.2%) were male, the mean age is 22.92 (±1.72) years. The most commonly heard TCM methods among medical faculty students are acupuncture (92.4%), cupping/cup (92.4), phytotherapy (86.5%), hypnosis (83.7%), mesotherapy (80.3%), ozone therapy (79.9%) and leech therapy (76.5%). 47.1% of the students participating in our study have used one or more TCM applications before, and the most frequently used TCM applications are cupping/cup (13.1%), mesotherapy (11.4%), and chiropractic (6.2%). , acupuncture (5.5%). The most common sources of information about TCM applications by students were determined as family and friends, social media and media. The mean total score of the students measured by the“Traditional and Complementary Medicine Attitude Scale ”was calculated as 90.6 ±16.82. Conclusion: In this study, in which we evaluated the attitudes towards TCM applications, we found that the attitudes of the students were positive. We concluded that about half of the students use applications and are interested in receiving training on applications.