Yabancı dil olarak Türkçe öğretiminde öğretim elemanlarının uzaktan eğitim deneyimlerinin anlatı çerçeveleri yoluyla belirlenmesi
Determination of distance education experiences of instructors in teaching Turkish as a foreign language by using narrative frameworks
  1. Tez No: 785392
  2. Yazar: GÜLFİDAN YÜCEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAMİL İŞERİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Dil Olarak Türkçe Öğretimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yabancı Dil Olarak Türkçe Öğretimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
2019 yılının sonlarına doğru Çin'de oraya çıkan Corona virüs hastalığının kısa süre içinde tüm dünyaya yayılıp salgın haline gelmesi sonucu ülkemizde de bazı değişikliklere gidilmek zorunda kalınmıştır. Her alanda olduğu gibi eğitim alanı da etkilenmiş zorunlu izolasyon sonucu yüz yüze eğitimden uzaktan eğitime geçilmiştir. Son dönemlerde Türkiye'ye ve Türkçe' ye artan ilgi doğrultusunda birçok üniversite bünyesinde yabancılara Türkçe öğretimi yapılmaktadır. Tüm dünyanın etkilendiği bu salgın sürecinde yabancı dil olarak Türkçe öğretimi dersi de uzaktan eğitime geçiş yapmıştır. Bu araştırmanın amacı Covid-19 salgını sebebiyle uzaktan eğitim sürecine geçilen yabancı dil olarak Türkçe öğretimi derslerinde öğretim elemanlarının deneyimlerini anlatı çerçevesi yoluyla incelemektir. Bu süreçte yabancı dil olarak Türkçe öğretimi yapan farklı demografik özelliklere sahip Türkiye'nin farklı üniversitelerinde görev alan 32 öğretim elemanı çalışmada yer almıştır. Çalışma nitel araştırma desenlerinden anlatı araştırması olarak yürütülmüştür. Veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından hazırlanan anlatı çerçevesi kullanılmıştır. Anlatı çerçeveleri fikirlerin yazılı ifadesini teşvik etmek için bilgi istemlerini kullanan çerçevelerdir. Anlatı çerçevesi bir şablondur, bir dizi tamamlanmamış cümle ve değişen boşluklardan oluşan uzunluklardır. İskelet formda bir hikaye olarak yapılandırılır ve hikayenin amacı, boşlukları katılımcının kendi deneyimlerine göre doldurarak tutarlı bir hikaye yazması ve düşüncelerini belli etmesidir (Barkhuizen, 2014). Hazırlanan anlatı çerçevesi dijital ortamda gerekli izinleri alınan katılımcılara iletilmiştir. Elde edilen veriler içerik analizi ile değerlendirilmiştir. Araştırmadan elde edilen veriler anlatı çerçevesinin deneyim hikayelerinde direkt kişiden elde edinilmek istenen verinin kolay ve kullanışlı bir şekilde ulaşılabilir olduğunu göstermektedir. Yabancı dil olarak Türkçe öğretiminde uzaktan eğitimde derse katılım, teknik aksaklıklar, yöntem ve materyal eksikliği gibi birçok sorunla karşılaşıldığı görülmektedir. Sorunlara çalışmalar ve incelemeler neticesinde çözüm önerileri getirilebileceği belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
After the Corona virus disease, which emerged in China towards the end of 2019, spread to the whole world and became an epidemic in a short time, some changes had to be made in our country.As in every field, the field of education was also affected, and as a result of the compulsory isolation, face-to-face education was switched to distance education. After the increasing interest in Turkey and Turkish in recent years, many universities have started to teach Turkish to foreigners. In this epidemic process, which affected the whole world, the course of teaching Turkish as a foreign language was also switched to distance education. The aim of this research is to examine the experiences of the instructors in the courses of teaching Turkish as a foreign language, which was started to the distance education process due to the Covid-19 epidemic, through a narrative framework. In this process, 32 lecturers working at different universities in Turkey with different demographic characteristics and teaching Turkish as a foreign language took part in the study. The study was conducted as a narrative inquiry which is one of the qualitative research designs A narrative framework prepared by the researcher was used as a data collection tool. Narrative frames are frames that use prompts to encourage written expression of ideas. A narrative frame is a template, a series of incomplete sentences and varying lengths of spaces. It is structured as a story in skeletal form and the purpose of the story is to fill in the blanks according to the participant's own experiences, to write a coherent story and to express his thoughts. The prepared narrative frame was conveyed to the participants, whose necessary permissions were obtained in the digital environment. The obtained data were evaluated with content analysis. The chapters obtained from the research show that the data desired to be obtained directly in the experience stories of the narrative framework is easily and conveniently accessible. While doing distance education in teaching Turkish as a foreign language, it is seen that many problems such as participation in the course, technical problems, lack of methods and materials are encountered. It has been stated that solutions to the problems can be suggested as a result of studies and investigations.