Müzik eğitimi anabilim dalı öğrencilerinin Türk Halk Müziği perdelerini seslendirmede karşılaştığı zorlukların incelenmesi (Gazi Üniversitesi örneği)
Analyzing of difficulties that department of music education students get into about vocalizing of pitches Turkish Folk Music (Example of Gazi University)
  1. Tez No: 551815
  2. Yazar: HAKAN AYKURT
  3. Danışmanlar: PROF. İSMET DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Araştırmanın amacı, Türk Halk Müziği'nin, müzik eğitimi anabilim dalı öğrencileri tarafından seslendirmede zorluk yaşanılan perdelerini belirlemek ve bu zorlukların çözümüne yönelik öneriler sunmaktır. Bu amacı gerçekleştirmek için ilk olarak 20182019 eğitim öğretim yılında Gazi Üniversitesi, Gazi Eğitim Fakültesi, Müzik Eğitimi Anabilim Dalında öğrenim gören lisans öğrencilerinden ulaşılabilen kırk üç kişi çalışma grubu olarak seçilmiş ve çalışma grubuna, eğitim bilgilerinin elde edilmesi amacıyla hazırlanan görüşme formu uygulanmıştır. Sonrasında araştırmacı tarafından araştırmanın amacına uygun olarak hazırlanan ve geçerliliği alan uzmanları tarafından onaylanmış altı adet Türk Halk Müziği ezgisinin notaları verilerek solfej yapmaları istenmiştir. Yapılan solfejler bilgisayar ortamında FL Studio 12 programı ile kayıt altına alınmıştır. Elde edilen veriler 3 akademisyen ve araştırmacıdan oluşan hakem grubu tarafından dinlenerek Türk Halk Müziği ses sisteminde yer alan on altı perde her öğrenci için ayrı olacak şekilde beşli likert tipi ölçeğe göre puanlanmıştır. Elde edilen puanlar SPSS 22 programı ile analiz edilerek istatistiksel olarak değerlendirmeleri yapılmıştır. Değerlendirmeler yapılırken frekans analizleri yapılmış olup, elde edilen bulgular doğrultusunda ilgili alt problemlere ait ilişkili tablolar oluşturulmuştur. Elde edilen bulgulara göre, öğrencilerin Mib2 başta olmak üzere yarım aralıklardan daha küçük mikrotonal aralıkları içeren perdeleri seslendirmede zorluk yaşadıkları tespit edilmiştir. Lisans öncesi THM eğitimi alan öğrencilerin, lisans öncesi THM eğitimi almayan öğrencilere kıyasla THM perdelerini daha yüksek başarı oranıyla seslendirildiği sonucuna varılmıştır. Güzel sanatlar lisesi mezunu öğrencilerin diğer lise türlerinden mezun olan öğrencilere göre THM perdelerini seslendirmede daha yüksek başarı gösterdikleri görülmüştür. Bunun yanında, lisans 3. ve 4. sınıf öğrencilerinin, lisans 1. ve 2. sınıf öğrencilerine kıyasla THM perdelerini daha yüksek başarı oranıyla seslendirdikleri görülmüştür. Bu sonuçlara dayanarak, öğrencilerin güzel sanatlar liselerinde aldığı THM derslerinin arttırılması, lisans seviyesi öğretim programlarında THM eğitimini amaçlayan derslere daha fazla yer verilmesi, bireysel çalgı eğitimlerinde THM perdelerini içeren eserler ve etütlere yer verilmesi, THM eserlerinin ses veya çalgı ile seslendirilmesinde perdelerin tampere sisteme aktarılmadan aslına uygun olarak icra edilmesi, THM eğitimi amaçlayan derslerde öğrencilerin repertuar bilgilerinin arttırılması, okul öncesinden başlayarak eğitimin her kademesinde THM eserlerine daha fazla yer verilmesi ve daha fazla sanat eğitimi ile estetik bilinç kazanmış nesiller yetiştirilmesinin amaçlanması gibi öneriler ortaya koyulmuştur.
Özet (Çeviri)
Aim of the research is identifying the pitches of difficulties with vocalizing from the department of music education students and offering a suggestion for solving these difficulties. Firstly, in order to make a real this aim, forty-three people are chosen as working group who reached and that undergraduate students are studying at Gazi University, Gazi Education Faculty, the Department of Music Education in 2018-2019 academic year and prepared interview form are applied to this working group for getting educational background. Thereafter, it is asked making solfege by giving 6 Turkish Folk Music tune notes that prepared as suitable for the aim of this research from researcher and confirmed from experts who took the validity. These solfeggios are recorded with FL Studio 12 programs in computer medium. Obtained dates are graded according to five points likert scale discretely for every student by listening from arbitrator group who are three academician and researchers 16 pitches in Turkish Folk Music audio system. Obtained points are statistically evaluated by analyzing with SPSS 22 program. While they are evaluating, analyzing of frequency is done and the charts that has sub problems are created in accordance with obtained findings. According to the obtained findings, it is determined that the students have difficulties with vocalizing the pitches that have firstly Mib2, microtonal distance smaller than half distance. It is concluded that the students, who have taken education before the bachelor's level, vocalize TFM pitches more successfully than the students who haven't taken education before the bachelor's level. It is realized that the students who graduated from fine arts high school perform vocalizing to TFM pitches more successfully than the students who haven't graduated from fine arts high school. Moreover, it is realized that third and fourth grade students vocalize to TFM pitches more successfully than the first and second grade students. According to these conclusions, it is offered that increasing TFM lessons in the fine arts high school, taking more places to lessons that aim TFM education in the undergraduated teaching programs, taking places to etudes and works that include TFM pitches in the individual instrument training, performing appropriately origin without transferring pitches to tamper system about vocalizing TFM works with voice or instrument, increasing the repertoire information of the students in the lessons that aims to TFM education, taking more place to the TFM works at every grade of education from preschool, and aiming to grow the generation who gain aesthetics consciousness with education of more art education.