Yabancılara Türkçe öğretiminde dil ihtiyaç analizi: Hindistan örneği
Teaching Turkish as a foreign language need analysis: Indian example
- Tez No: 785492
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜLKER ŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yabancı Dil Olarak Türkçe Öğretimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu araştırmada Hindistan'da Jamia Millia İslamia Üniversitesinde Türkçeyi yabancı dil olarak öğrenen öğrencilerin dil ihtiyaçlarının belirlenmesi; bu ihtiyaçların cinsiyet, yaş, eğitim, ana dil gibi faktörlere göre anlamlı bir farklılık gösterip göstermediğinin tespit edilmesi amaçlanmıştır. Araştırma, Jamia Millia Üniversitesindeki Türkoloji Bölümünde öğrenim gören veya mezun olmuş öğrencilerle yapılmıştır. Araştırmada veri toplamak için Önder Çangal tarafından Türkçeye uyarlanan Iwai ve diğerlerinin (1998) Japanese language needs analysis isimli çalışmalarında kullandıkları anket, Hindistanlı öğrencilere göre düzenlenerek kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini, Delhi'de Jamia Millia İslamia Üniversitesi Türkoloji Bölümünde öğrenim gören ya da mezun olmuş toplam 60 öğrenci oluşturmaktadır. Anketteki veriler pandemi dönemi sebebiyle Google Forms aracılığıyla toplanmıştır. Verilerin analiz edilmesinde SPSS 23 programı kullanılmıştır. Toplanan veriler, ANOVA, t testi, Mann Whitney U ve Kruskal Wallis testleri kullanılarak analiz edilmiştir. Uygulanan ihtiyaç analizi ölçeğine göre, Jamia Millia İslamia Üniversitesinde yabancı dil olarak Türkçe öğrenen Hindistanlı öğrencilerin dil öğrenme ihtiyaçlarının“ticaret yapma, eğitim ve iş imkânı, bireysel ilgi ve ihtiyaçlar ile sınıf içi iletişim kurma”olmak üzere dört başlık altında toplandığı belirlenmiştir. Yapılan analiz sonucunda, ticaret yapma alt boyutu ile cinsiyet arasında anlamlı bir farklılaşma görülmektedir. Hindistanlı kadın öğrencilerin dil ihtiyaçlarında erkek öğrencilere kıyasla ticaret yapma boyutunun ön plana çıktığı tespit edilmiştir. Bununla birlikte bireysel ilgi ve ihtiyaç, eğitim ve iş imkânı ile sınıf içi iletişim kurma alt boyutları ile cinsiyet arasında istatiksel olarak anlamlı bir farklılaşma görülmemektedir. Bireysel ilgi ve ihtiyaç boyutu ile yaş arasında anlamlı bir farklılaşma görülmekle birlikte diğer alt boyutlar ile yaş arasında benzer bir ilişki görülmemiştir. Tüm alt boyutlarda dil ihtiyaçları ile eğitim seviyesi, meslek ve ana dilin anlamlı bir fark oluşturmadığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research aims to determine the language needs of students learning Turkish as a foreign language at Jamia Millia Islamia University in India; It is aimed to determine whether these needs show a significant difference according to factors such as gender, age, education, mother tongue. The research was conducted with students who studied or graduated from the Department of Turkology at Jamia Millia University. In order to collect data in the research, the questionnaire used by Iwai et al. (1998) in their study named Japanese language needs analysis, which was adapted to Turkish by Önder Çangal, was used after being arranged according to Indian students. The population of the research consists of 60 students who are studying or graduated from the Department of Turkology at Jamia Millia Islamia University in Delhi. The data in the survey were collected through Google Forms due to the pandemic period. SPSS 23 program was used to analyze the data. The collected data were analyzed using ANOVA, t test, Mann Whitney U and Kruskal Wallis tests. According to the needs analysis scale applied, it has been determined that the language learning needs of Indian students learning Turkish as a foreign language at Jamia Millia Islamia University are grouped under four headings:“business, education and job opportunities, individual interests and needs, and in-class communication”. As a result of the analysis, there is a significant difference between the sub-dimension of doing business and gender. It has been determined that the dimension of commerce comes to the fore in the language needs of Indian men compared to women. However, there is no statistically significant difference between the sub-dimensions of individual interests and needs, education and job opportunities, and in-class communication and gender. Although there was a significant difference between the individual interest and need dimension and age, no similar relationship was observed between the other sub-dimensions and age. It was observed that there was no significant difference between language needs and education level, occupation and mother tongue in all sub-dimensions.