Yabancı dil olarak Türkçe öğretiminde dil ihtiyaç analizi: İstanbul örneği
A language needs analysis in tecahing Turkish as a foreign language: An example of Istanbul
  1. Tez No: 586854
  2. Yazar: AYSUN DELİKTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ELMALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancılara Türkçe Öğretimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yabancı Dil Olarak Türkçe Öğretimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu araştırmada, İstanbul Üniversitesi Dil Merkezinde yabancı dil olarak Türkçe öğrenen yabancı öğrencilerin, dil ihtiyaçlarının ne olduğu ve bu ihtiyaçların yaş, cinsiyet ve ana dili gibi değişkenlere göre değişiklik gösterip göstermediği belirlenmeye çalışılmıştır. Çalışma, 2019 yılında İstanbul Üniversitesi Dil Merkezinde farklı seviyelerde Türkçe öğrenen 63 erkek, 62 kadın katılımcıdan oluşan 125 yabancı uyruklu öğrenci ile yapılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Iwai ve diğerleri (1998) tarafından Japonca öğrenen öğrencilerin dil ihtiyaçlarını belirlemek için geliştirilen ve daha sonra Çangal (2013) tarafından geçerlik ve güvenirlik analizleri yapılarak Türkçeye uyarlanan, 36 maddeden oluşan bir anket kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen veriler SPSS 21 programına aktarılmış ve verilerin analizinde yüzde, aritmetik ortalama, varyans analizi için ANOVA ve t-testinden yararlanılmıştır. Yapılan analizlerin sonucuna göre, İstanbul Üniversitesi Dil Merkezinde yabancı dil olarak Türkçe öğrenen öğrencilerin dil ihtiyaçlarında“sınıf içi iletişim kurma”ön plana çıkarken bu sırayı daha sonra“eğitim ve iş imkânı,”“bireysel ilgi ve ihtiyaçlar”ve“ticaret ve turizm”alt boyutundaki ihtiyaçlar takip etmektedir. Yapılan istatiksel incelemelerde, katılımcıların dil ihtiyaçlarının, cinsiyet, yaş ve ana dili gibi faktörlere göre anlamlı sayılabilecek bir değişiklik göstermediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to define the language needs of foreign students who learn Turkish as a foreign language in İstanbul University Language Center and to assess whether these needs vary according to variables such as participants' age, gender and native language. The study was carried out with 125 (63 male, 63 female) foreign participants who were learning Turkish at different levels in Istanbul University Language Center in 2019. As a data collection tool, a questionnaire consisting of 36 items developed by Iwai et al. (1998) to analyze the language needs of Japanese learners was utilized. The questionnaire was translated into Turkish and then analyzed for reliability and validity by Çangal (2013). The data collected via the questionnaire were transferred to the SPSS 21 program. Percentage, arithmetic mean, ANOVA and t-test for variance analysis were used to analyze the data. According to the results of the analysis,“Interaction needs in the classroom”comes to the forefront in the language needs of the students who learn Turkish as a foreign language. Then this is respectively followed by“academic and occupational needs,”“individual interest and needs”and“business and tourism related needs”In the statistical studies, it has been determined that the language needs of the participants do not show a significant change according to the factors such as gender, age and mother tongue.