YouTube videolarının Türkçe eğitimi açısından incelenmesi ve değerlendirilmesi: TEDx Türkiye örneği
Turkish training of YouTube videos examination and evaluation from the point of view of: The example of TEDx Turkey
- Tez No: 785517
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM BAYRAK CÖMERT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
YouTube videolarının Türkçe eğitimi açısından incelenmesi ve değerlendirmesinin TEDx Türkiye örneği üzerinden yapıldığı bu çalışmanın amacı Türkçe öğretmenlerinin YouTube ve TEDx Konferansları (TEDx Türkiye) YouTube kanalındaki videoların derste kullanımına yönelik bakış açılarını tespit etmek ve Türkçe Öğretim Programı'nda yer alan temalara uygunluğu belirlenen videoları sözlü anlatım unsurları (göz teması, hitap ve teşekkür cümleleri, dik duruş, diyafram nefesi, telaffuz(diksiyon, boğumlanma, artikülasyon, sesletim, söyleyiş), üslup (akıcılık, biçem), tonlama, duraklama ve vurgu, jestler, mimikler, gereksiz sesler (gereksiz sözcük, gereksiz tekrar), yabancı sözcük, alıntı sözcük, standart Türkçe (İstanbul Türkçesi, İstanbul ağzı), dilbilgisi kuralları, atasözü ve deyim kullanımı) bakımından değerlendirmektir. Videoların Türkçe eğitimi açısından incelendiği ve değerlendirildiği bu betimsel çalışmada nitel araştırma yönteminden faydalanılmıştır. 2021-2022 yılı eğitim öğretim döneminde Ankara ili, merkez ilçelerinde yer alan ortaokullarda görev yapan 56 Türkçe öğretmeni ve TEDx Konferansları (TEDx Türkiye) YouTube kanalındaki temalara uygunluğu belirlenen 16 video araştırmanın grubunu oluşturmuştur. Veri toplama aracı olarak yarı yapılandırılmış görüşme formu ve doküman inceleme kullanılmıştır. Verilerin analizinde betimsel analiz tekniğine yer verilmiştir. Uygulama yapılan öğretmenler, YouTube videolarından derslerinde faydalandıklarını, konuşma ve dinleme temel dil becerilerinin geliştirilmesinde YouTube videolarının faydalı olacağını, dinleme becerisinin geliştirilmesi için derslerinde YouTube videolarını kullandıklarını, atasözü ve deyim öğretiminde videoların etkisinin olmadığını, TEDx Konferansları (TEDx Türkiye) YouTube kanalındaki videolar hakkında yeterli düzeyde bilgi sahibi olmadıklarını ve bu videoları derslerinde kullanmadıklarını ifade etmişlerdir. İncelenen videolarda konuşmacıların sıklıkla sözlü anlatım unsurlarına dikkat ederek konuştukları gözlemlenmiştir. Bu çalışma, Türkçe eğitiminde TEDx Konferansları (TEDx Türkiye) YouTube kanalı videolarına yönelik yapılan öncü çalışmalardan olup alandaki eksikliği gidermesi açısından önemlidir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study on examination and evaluation of YouTube videos on Turkish language education through the example of TEDx Türkiye, is to determine the perspectives of Turkish language teachers regarding using YouTube and videos on TEDx Talks (TEDx Türkiye) YouTube channel, as well as evaluating the videos that are determined to be in accordance with the themes of Turkish Teaching Programme, in terms of elements of verbal lecture (eye contact, salutation and appreciation sentences, upright posture, abdominal breathing, pronunciation (elocution, articulation, pronunciation, utterance), delivery (fluency, dialect), intonation, pausing and stress, gestures, mimes, unnecessary sounds(expletives and tautology), foreign words, coined words, standard Turkish (İstanbul Turkish, İstanbul dialect), grammar rules, usage of proverbs and idioms). In this descriptive study, where the videos are examined and evaluated in terms of Turkish language education, qualitative research method is used. 56 Turkish language teachers working in secondary schools located in the central districts of Ankara province and 16 videos whose compliance with the themes on the TEDx Talks (TEDx Turkey) YouTube channel were determined formed the research group during the 2021-2022 academic year. Semi-structured interview form and document review are used as data collection tools. Descriptive analysis technique is included in the analysis of the data. The teachers of research group stated that they utilized YouTube videos in their courses, YouTube videos are helpful in the development of the basic language skills of speaking and listening, it would be useful for the development of listening skills in relevant classes, the videos do not have any effects in teaching of Proverbs and idioms, they didn't have much awareness or knowledge regarding the TEDx Talks (TEDx Türkiye) videos on your YouTube channel, and they dis not use the videos as a tool in their classes. This study is one of the leading studies conducted for TEDx Talks (TEDx Turkey) YouTube channel videos in Turkish language education and is important in terms of filling the gap for this subject in the field.