Faslı gelinler: Sosyo-kültürel uyum açısından Alaca örneği
Moroccan brides: Example of Alaca in terms of socio-cultural harmony
  1. Tez No: 785588
  2. Yazar: FATMA KARAÇİZMELİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN UÇAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu çalışma Faslı kadınların Türkiye'ye evlilik yoluyla göçünü analiz etmektedir. Çalışmanın alana dayalı kısmı, Çorum'un Alaca ilçesinde gerçekleştirilmiştir. Faslı gelinler ve ilgili yerel katılımcılarla derinlemesine görüşmeler yapılmış, kültürel uyum ve farklılıklara yönelik süreçler ortaya konmaya çalışılmıştır. Fas'tan Türkiye'ye gelin olarak gelen Faslı kadınların; Alaca'ya gelmelerinde etkili olan evlilik motivasyonları, geliş şekilleri, evliliğin beklentilerini karşılayıp karşılamadığı, kültürel uyumları, dil öğrenme durumları, Türk aile yapısına ilişkin düşünceleri, karşılaştıkları zorluklar ve uyum sağlama konusunda geliştirdikleri stratejileri, görüşmeler sonucundaki bulgularla anlamlandırılmıştır. Araştırma kapsamında 15'i Faslı 15'i Türk olmak üzere toplam 30 katılımcıyla yüz yüze ve çevrimiçi derinlemesine görüşme tekniği ile mülakatlar yapılmıştır. Çalışma sonucunda tezin amacına uygun, alana katkı sunacak bazı yorumlara ulaşılmıştır. Bunlar arasında öne çıkanları şu şekilde sıralamak mümkündür. (1) Faslı kadınların Türk erkeklerle dört farklı yolla evlendikleri ortaya çıkmıştır: komisyoncu aracılığıyla, akrabaların tavsiyesiyle, arkadaş tanıştırmasıyla ve internetten birbirini bulmayla gerçekleşen evlilikler. (2) Faslı kadınların Türk erkeklerle evlenmelerinde temel motivasyonlarının: daha iyi yaşam koşullarına sahip olma isteği, sosyal hareketlilikten kaynaklı imkânlara erişim kolaylığının umulması ve daha özgür/rahat davranılacağı düşüncesi olduğu görülmüştür. Bazı Faslı gelinler açısından“aşk ve sevgi”gibi gerekçeler olsa da genel olarak Faslı gelinlerin temel motivasyonlarının ekonomik olduğu anlaşılmaktadır. (3) Faslı gelinlerin Türk kültürüne yönelik ilgilerinin artmasında Türk dizilerinin etkileri belirgindir. (4) Yanı sıra Türkiye'yi tercih etme nedenlerinden biri de ortak dini değerlerdir. Faslı gelinlerin özellikle yaşadıkları uyum sorunlarını aşmak için geliştirdiği stratejilerinin, benzer dini inanç ve kültürel kodlara dayandırmaları konunun ne kadar önemli olduğunu göstermektedir. (5) Faslı gelinler Alaca'da bazı sorunlar yaşasalar da Türkiye'de yaşama konusunda istekli görünmektedirler.
Özet (Çeviri)
This study analyzes the migration of Moroccan women to Turkey through marriage. Part of the study was conducted in Alaca district of Çorum. In-depth interviews were held with Moroccan brides and relevant local participants, trying to put forward processes for cultural harmony and differences. Moroccan women who came to Turkey as brides from Morocco; The motivations for marriage that were instrumental in their arrival in Alaca, the way they came, whether marriage met their expectations, their cultural alignment, their language learning status, their thoughts on the Turkish family structure, the difficulties they faced and their strategies for adaptation have been made clear by the findings of the discussions. Within the scope of the research, 30 participants, including 15“i Moroccan 15”Turks, were interviewed in-person and online in-depth interviews. As a result of the study, some comments have been made that will contribute to the field in accordance with the purpose of the thesis. Among them, it is possible to rank the highlights as follows. (1) Moroccan women marry Turkish men in four different ways: through brokers, on the advice of relatives, by introducing friends, and by finding each other online. (2) Moroccan women's main motivations for marrying Turkish men were: the desire to have better living conditions, the hope of ease of access to social mobility, and the idea that they would be more free/comfortable. While there are grounds for“love and affection”for some Moroccan brides, it is generally understood that Moroccan brides' main motivations are economic. (3) The effects of Turkish series are evident in the increasing interest of Moroccan brides in Turkish culture. (4) One of the reasons for preferring Turkey is common religious values. The fact that the strategies Moroccan brides developed specifically to overcome the cohesion issues they experienced are based on similar religious beliefs and cultural codes shows how important the issue is. (5) Moroccan brides seem eager to live in Turkey, even though they have some problems in Alaca.