Level evaluaion of thyroid hormones and lipid profile in patient with type 2 diabetes mellitus in Iraq
Irak'ta tip 2 diabetes mellituslu hastalarda tiroid hormonları ve lipid profilinin düzey değerlendirmesi
  1. Tez No: 785603
  2. Yazar: YOUNUS JUMAAH DAWOOD DAWOOD
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEVKİ ADEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışma tip 2 Diabetes mellituslu kişilerde (kadın ve erkek) tiroid hormonlarını ve lipid profilini değerlendirmek ve bazı biyokimyasal parametreleri incelemek amacıyla yapılmıştır. Sonuçlar, DM2 grubuna sahip dişi grubun, diğer iki gruba (kontrol ve DM2'ye sahip erkek) kıyasla yaş parametresinde önemli ölçüde üstün olduğunu gösterdi. Sonuçlar, test edilen gruplar arasında önemli bir fark olduğunu ortaya koydu; bu, DM2'li erkeklerin RBC sayısının, DM2'li kadınların sayısından daha yüksek olduğunu, DM2'li erkeklerin sırasıyla 5.49 hücre/mcl'ye kıyasla 4.88 hücre/mcl kaydettiğini gösterdi. DM2'li kadınlar, kontrol grubundaki 4.39'a kıyasla 6.55 olarak kaydedilen ortalama HbA1c açısından diğer gruptan önemli ölçüde üstündü. Sonuçlar, üç grup arasında ortalama T3 ve T4 hormonu seviyeleri açısından önemli bir fark olduğunu gösterdi; DM2'li erkeklerde, DM2'li kadınlar için 79.67 ve 96.05 ng/dL'ye kıyasla 68.03 ng/dL kaydedilen T3 seviyelerinin ortalamasında önemli ölçüde azalma oldu ve Kontrol grubu sırasıyla. Sonuçlar, TSH hormonu üretiminin sağlıklı kişilere göre, DM2 grubuna sahip kadınların, sağlıklı kişilerde 2,20 mU/L'ye kıyasla 4,00 mU/L kaydeden hastalarda TSH düzeyini önemli ölçüde artırdığını buldu. Sonuçlar, iki hasta grubu (DM2'li erkek ve kadın) ile sağlıklı bireyler grubu arasında karaciğer profilinde, özellikle GOT ve GPT düzeylerinde önemli farklılıklara işaret etti
Özet (Çeviri)
This study was conducted to evaluated the thyroid hormones and lipid profile in people (males and females) with Diabetes mellitus type 2 and study some biochemical parameters. Results showed that the female with DM2 group significantly superior in age parameter as compared to the two other groups (control and male with DM2). The results revealed that there was a significant differences between the tested groups which indicated that RBC count of male with DM2 was higher than count of female with DM2, the male with DM2 recorded 4.88 cells / mcl as compared to 5.49 cells / mcl respectively, The women with DM2 significantly superior on the other group in mean of HbA1c which recorded 6.55 as compared to 4.39 in control group. The results indicated an essential difference between the three groups in mean of level of T3 and T4 hormone, male with DM2 significantly decreased in mean of T3 levels which recorded 68.03 ng/ dL as compared to 79.67 and 96.05 ng/ dL for women with DM2 and control group respectively.The results found that TSH hormone production as compared to healthy persons, the women with DM2 group significantly elevated the level of TSH in patients which recorded 4.00 mU/ L as compared to 2.20 mU/ L in healthy persons. The results pointed a significant differences in liver profile especially levels of GOT and GPT between two patients group (male and female with DM2) and healthy individuals group.