Algılanan örgütsel desteğin örgütsel bağlılık üzerindeki etkisinde örgütsel affediciliğin aracılık rolü
The mediation role of organizational forgiveness in the effect of percieved organizational support on organizational commitment
  1. Tez No: 785661
  2. Yazar: HASAN YASİN ŞAHİNER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET HALİT YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İşletme, Education and Training, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu araştırmanın temel amacı öğretmenlerin algıladıkları örgütsel desteğin kurumlarına olan bağlılıklarına etkisinde örgütsel affediciliğin aracılık rolünü belirlemektir. İlişkisel tarama modeli metodu kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini 2020-2021 eğitim öğretim yılında Aksaray ilinde ilkokul, ortaokul ve lise düzeylerinde ve devlet ve özel okullarında görev yapan öğretmenler oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemi belirlenirken tek aşamalı küme örneklemi yönteminden yararlanılmıştır. 372 öğretmenden veri toplanmıştır. Veri toplama aracı olarak Kişisel Bilgi Formu, Algılanan Örgütsel Destek Ölçeği, Öğretmenler için Örgütsel Bağlılık Desteği ve Örgütsel Affedicilik Ölçeği kullanılmıştır. Aracılık rolü hesaplamasında SPSS'in Hayes tarafından geliştirilen PROCESS v4.1 eklentisinin 4 numaralı modeli kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda örgütsel affediciliğin örgütsel destek algısının örgütsel bağlılık üzerindeki etkisinde düşük düzeyde kısmi aracılık rolü tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is determining of the mediation role of organizational forgiveness in the effect of percieved organizational support on organizational commitment among teacher. Correlational survey model has been designed for the research. Sampling consist of teachers working in primary, secondary and high school of state and private schools in Aksaray during 2020-2021 academic year. One-stage cluster sampling method has been used in determining the sample. In this context, 372 datas have been collected from teachers. Personal Information Form, Organizational Forgiveness Scale, Organizational Commitment Scale and Percieved Organizational Support have been used as data collection tools. Model 4 of PROCESS v4.1 plugin of SPSS developed by Hayes in calculating mediation role has been run. According to the analysis, it has been determined that organizational forgiveness has a low level patial mediation effect on percieved organizational support and organizational commitment.