Investigation of NMR spectra of C28H25N3OS, compound in different solvent media by DFT method
C28H25N3OS, bileşiğinin NMR spektrumunun farklı çözücü ortamlarında DFT metodu ile araştırılması
  1. Tez No: 785716
  2. Yazar: SABREEN MOHAMMED DHAHAD LAFTA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇİĞDEM YÜKSEKTEPE ATAOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
1,2,4-triazin, siklobütan, fenil halkalarından, alifatik ve karbonil grubundan oluşan C28H25N3OS bileşiğinin moleküler yapısı hesaplamalı kimya yöntemlerinden Yoğunluk Fonksiyonel Teorisi (DFT) kullanılarak elde edilmiştir. Moleküler yapı taban durumda hem gaz hem de aceton, etanol, DMSO, kloroform ve benzen çözücü ortamlarında optimize edilmiştir. Hesaplamalarda hibrit fonksiyonellerden B3LYP ve 6-311G ve 6-311G(d, p) baz setleri kullanılmıştır. Optimize edilen moleküler yapılar kullanılarak moleküler yapının tek nokta enerji hesabı yapılmış, moleküler orbital enerjileri, toplam enerjisi ve dipol moment değerleri elde edilmiş moleküler yapının kararlı olduğu çözücü ortamı belirlenmiştir. Daha sonra spektroskopik yöntemlerden Nükleer Manyetik Rezonans (NMR) tekniği ile moleküler yapının hem gaz hem de aceton, etanol, DMSO, kloroform ve benzen çözücü ortamlarında teorik 13C ve 1H izotropik kimyasal kayma değerleri elde edilmiştir. Her iki metodla bulunan sonuçların deneysel değerler ve literatürdeki değerler ile uyumlu olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The molecular structure of the compound C28H25N3OS, which consists of 1,2,4-triazine, cyclobutane, phenyl rings, aliphatic, and carbonyl groups, was obtained by using Density Functional Theory (DFT), one of the computational chemistry methods. The molecular structure is optimized in the ground state in both gas and solvent environments of acetone, ethanol, DMSO, chloroform, and benzene. The hybrid functionals B3LYP and the 6-311G and 6-311G(d, p) basis sets were used in the calculations. By using the optimized molecular structures, single point energy calculation of the molecular structure was made, its molecular orbital energies, total energy, and dipole moment values were obtained, and the solvent environment in which the molecular structure was stable was determined. Then, the theoretical 13C and 1H isotropic chemical shift values of the molecular structure were obtained using the Nuclear Magnetic Resonance (NMR) technique, one of the spectroscopic methods, both in gas and acetone, ethanol, DMSO, chloroform, and benzene solvent environments. The results obtained by both methods were found to agree with the experimental values and the values in the literature.