Correlation between the leptin with insulin hormone as a marker of developments type 1 and 2 diabetes mellitus
Leptin ile insülin hormonu arasındaki gelişmelerde bir işaret olarak tip 1 ve 2 diyabet mellitus arasındaki ilişki
  1. Tez No: 785722
  2. Yazar: HAJIR ADNAN DAHHAM MAAMER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELİKE BİLGİ KAMAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu tez çalışmasında, tip 1 diyabetli (T1DM) kadınlarda ve tip 2 diyabetli (T2DM) kadınlarda leptin ve insülin arasındaki ilişki araştırılmıştır. Her diyabet hastalığından elli kadın çalışmaya alındı ve iki grup sağlıklı kadınla kontrol edildi; her grup, yaşla eşleşen ilgili hasta grubunu kontrol etti. Leptin, karşılık gelen kontrole kıyasla T1DM'li kadınların ve T2DM'li kadınların serumunda önemli ölçüde artmıştır. Ek olarak, insülin T1DM'li kadınlarda azalmış, ancak T2DM'li kadınlarda artmıştır. Her iki hasta grubunda da glukoz ve glikolize hemoglobin seviyeleri yükselmiştir. Ghrelin, T1DM'li kadınlarda ve T2DM'li kadınlarda azalırken, T2DM hastalığı olan kadınlarda lipid profili değişmiştir. Leptinin, T1DM'li kadınlarda insülin ile ilişkili olmadığı, ancak T2DM hastalığı olan kadınlarda insülin ile negatif ilişkili olduğu görülmüştür. Sonuç olarak, leptin ve ghrelin, T1DM ve T2DM hastalıklarının patofizyolojisinde önemli rol oynamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the relationship between leptin and insulin was investigated in women with type 1 diabetes (T1DM) and women with type 2 diabetes (T2DM). Fifty women with each diabetic disease were enrolled in the study and controlled with two groups of healthy women; each group controlled the corresponding patient's group that match the age. Leptin was significantly increased in the serum of women with T1DM, and women with T2DM compared to the corresponding control. Additionally, insulin was reduced in women with T1DM, but increased in women with T2DM. Glucose and glycated hemoglobin levels were increased in both groups of patients. Ghrelin was reduced in women with T1DM, and women with T2DM, while lipid profile was altered in women with T2DM disease. Leptin was not associate with insulin in women with T1DM, but it was negatively correlated with insulin in women with T2DM disease. In conclusion, leptin and ghrelin play an important role in the pathophysiology of T1DM and T2DM diseases.