Ailevi akdeniz ateşi(AAA) tanılı hastalarda atak durumunu belirlemede immatur granülosit yüzdesi etkinliğinin değerlendirlmesi
Evaluation of the percentage effectiveness of immatur granulocyte in determining the attack status in patients diagnosed of family mediterranean fever
  1. Tez No: 785767
  2. Yazar: PELİN ÖZCAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ARİF İSMET ÇATAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Amaç: Ailevi Akdeniz Ateşi (AAA) otozomal resesif kalıtılan; peritonit, plevrit, artrit(serözit) ve yineleyen ateş atakları ile karakterize bir hastalıktır. Çoğunlukla Akdeniz bölgesi çevresinde Türk, Ermeni, Arap ve Yahudi kökenli bireylerde görülmektedir. AAA pyrin proteinini kodlayan MEFV genindeki mutasyonlar sonucu meydana gelmektedir. Prognozu en çok etkileyen komplikasyon amiloidoz gelişimi ve renal tutulumdur. İmmatür granülositler yenidoğan ve gebeler dışında periferik kanda görülmeyen, kemik iliğinde bulunan granülosit öncüllerinin ortak ismidir. Rutin tam kan sayımı ile kısa sürede IG sayısı (IGS) ve IG yüzdesi (IG%) kolayca elde edilebilir, ek kan-zaman gerektirmez. İnflamasyonun erken tanısında ve inflamasyonu dışlamada faydalıdır. Çalışmamıza Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Polikliniği'ne ve Çocuk Acili'ne AAA atak ile başvuran, yaşları 1 ay-17 yaş arasında değişen 96 AAA tanılı hasta ve 68 sağlıklı çocuk çalışmaya dahil edildi. Atak ve atak dışı dönemde bakılan NLO(mutlak nötrofil sayısı/mutlak lenfosit sayısı), TLO(mutlak trombosit sayısı/mutlak lenfosit sayısı), MPV, SII(mutlak nötrofil sayısıXtrombosit sayısı/mutlak lenfosit sayısı) gibi subklinik/klinik inflamasyon belirteçlerini kontrol grubu ile karşılaştırmayı; atak dönemindeki immatür granülosit yüzdesini (IG%) ise diğer enfeksiyon belirteçleriyle karşılaştırmayı ve atak dönemini belirlemede IG % etkinliğini değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Tıp Fakültesi Pediatri Polikliniği'ne ve Çocuk Acili'ne 01/06/2022 -30/01/2023 tarihleri arasında başvuran AAA tanılı 1 ay-17 yaş arası 96 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Çalışmaya katılan hastalardan atak döneminde ve atak sonrası en az 2 hafta süre sonrası yapılan kontrol muayenesinde Hemogram, CRP, Sedim, SAA tetkikleri alındı. Hemogramda bakılabilen parametrelerden NLO, TLO, Sİİ değerleri hesaplandı. Atak döneminde alınan tetkiklerde bakılan IG sayısı, IG %, NLO, TLO, Sİİ değerleri atak sonrası dönem ile karşılaştırıldı. Kontrol grubunda enfeksiyon ve kronik hastalığı olmayan 68 hasta retrospektif olarak çalışmaya dahil edildi. Kontrol grubundan alınan NLO, TLO, Sİİ ve IG %'si atak ve atak dışı dönemdeki AAA hastaları ile karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Aim/Backround: Familial Mediterranean Fever (FMF) is inherited autosomal recessively; exotically with episodes of peritonitis, pleuritis, arthritis (serositis) and recurrent fever. It is mostly seen in individuals of Turkish, Armenian, Arab and Jewish origin around the Mediterranean region. It is caused by mutations in the MEFV gene, which encodes the AAA pyrin protein. The complications that most affect the prognosis are the development of amyloidosis and renal involvement. Immature granulocytes are the common name of granulocyte precursors found in the bone marrow, which are not found in peripheral blood except in the neonatal period. With routine hemogram analysis, IG number and IG percentage are obtained in a short time, repeatable, does not require additional blood, additional time. It is useful in the early diagnosis of inflammation and in excluding inflammation. Our study included 96 patients with a diagnosis of FMF and 68 healthy children aged between 1 month and 17 years, who applied to the Tokat Gaziosmanpaşa University Faculty of Medicine, Pediatrics Outpatient Clinic and Pediatric Emergency Department with a FMF attack. We aimed to compare subclinical/clinical inflammation markers such as NLR(absolute neutrophil count/absolute lymphocyte count), TLR (absolute platelet count/absolute lymphocyte count), MPV, and SII (absolute neutrophil count X platelet count/absolute lymphocyte count), which were measured in the attack and non-attack periods, with the control group to compare the percentages of immature granulocytes (IG %) in the attack period with other infection markers and to evaluate the effectiveness of IG % in determining the attack period. Materials and Methods: 96 patients aged 1 month to 17 years a diagnosis of FMF who applied to Tokat Gaziosmanpaşa University Faculty of Medicine Pediatrics Polyclinic and Pediatric Emergency between 01/06/2022 -30/01/2023 were included in the study. Hemogram, Sedim, CRP, SAA tests were taken from the patients participating in the study during the attack period and at least 2 weeks after the attack. NLR, TLR, SII values were calculated from the parameters that could be measured in the hemogram. The number of IG, IG %, NLR, TLO, and SII values in the examinations taken during the attack period were compared with the post-attack period. In the control group, 68 patients without infection and chronic disease were included in the study retrospectively. NLR, TLR, SII and IG numbers from the control group were compared with FMF patients in the attack and non-attack phase.