Sicill-i Ahval Defterlerine göre Silifkeli devlet adamları
According to Sicill-i Ahval Defters statesmen from Silifke
  1. Tez No: 785768
  2. Yazar: FATİH ALTINTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Osmanlı Devleti'nde Tanzimat Dönemi ile birlikte batı dünyası daha yakın bir şekilde takip edilmeye başlamış ve batı tarzı yenilikler hız kazanmıştır. Osmanlı Devleti'nde yapılan yenilikler sonucunda bürokrasi de önem kazanmış bununla birlikte yeni memur alımları artmıştır. Osmanlı Devleti'nde daha önceki yıllarda memurlarla ilgili merkezi idare tarafından bir kayıt sistemi bulunmamaktaydı. II. Abdülhamid dönemiyle birlikte devlette merkezileşme çalışmaları hız kazanmıştır. II. Abdülhamid döneminde devlet memurları ile ilgili bilgilerin kayıt altına alınması, düzenin sağlanması ve memurların takiplerinin yapılabilmesi ihtiyaçları sonucunda Sicill-i Ahval Komisyonu adı verilen bir birim kuruldu. Bu komisyonun görevi memurların kayıtlarının tutulacağı Sicill-i Ahval defterlerinin hazırlanması olmuştur. Sicill-i Ahval defterleri, Osmamlı Devleti'nde devlet memurları ile ilgili bilgilerin yazıldığı defterlerdir. Devlet memurları ile ilgili; doğum yerleri, doğum tarihleri, baba adı, eğitim aldığı yerler, bildiği diller, hangi milletten olduğu, görevine başlama yaşı, görev aldığı yerler, görev süreci içinde aldığı maaşlar, görevinden dolayı aldığı ödül ve cezalar gibi birçok konu hakkında Sicill-i Ahval defterlerinde bilgiler bulunmaktadır. Sicill-i Ahval defterleri yazıldığı dönemin izlerini barındırması açısından günümüzde yapılan tarih araştırmalarına ışık tutmaktadır. Yapılan tez çalışmamızın konusunu Sicill-i Ahval defterlerinde kayıtlı bulunan Silifkeli devlet adamları oluşturmuştur. Silifkeli devlet adamlarının ayrıntılı bilgileri ele alınmıştır. Silifke tarihi ve idari yapısı, tarihi süreç içinde nüfus özellikleri hakkında araştırma da yapılmıştır. Ayrıca Bürokrasi kavramı ve Osmanlı Devleti'nde bürokrasi ile ilgili bilgilere de ulaşmak mümkündür.
Özet (Çeviri)
With the Tanzimat Period in Ottoman Empire, a big trend to western style mentality can be clearly seen in innovation of govermental system. At the same time , bureaucracy gained a significant importance and assignment of new officiers increased as a result. There weren't any registration system of officcers in the state before. However, in the period of II. Abdulhamid the Sultan, we can mention about paces in centralization. With the aim of recording information concerning clerks working in Ottoman State, Sicill-i Ahval commission was established. Sicill-i Ahval notebooks contain detailed information about the names of clerks, birth places, family names, educational, backgrounds, languages, nationalities, inauguration ages, previous jobs, salaries, awards and punisments etc. These are light to our present times in terms of historical researches. The detailed information about clerks in Silifke is the main theme of my thesis project. The historical background, population and administrative structure ara also found in my research, as well as the information about also found in my research, as well as the information about the Bureaucracy in Ottoman Period can be accessed.