Ivf programına alınan polikistik over sendromlu hastalarda vücut kitle indeksinin siklus performansı ve gebelik sonuçları üzerine etkileri
The effect of body mass index on cycle performance and pregnancy outcomes in patients with polycystic ovary syndrome admitted to ivf program
  1. Tez No: 785909
  2. Yazar: BURCU FİDAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RUNA ÖZELÇİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Etlik Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Amaç: Polikistik over sendromu'nda (PKOS) oligo-anovulasyon, klinik ve laboratuar olarak kanıtlanmış hiperandrojenizm ve ultrasonografi (USG) incelemesinde polikistik over görünümü'nü tipiktir. Kronik oligo-anovulasyon infertilite ile ilişkilidir. Aynı zamanda PKOS'lu kadınlarda artık vücut kitle indeksi (VKİ) sıklıkla mevcuttur. Bu çalışmada, kliniğimizde IVF tedavisi uygulanan PKOS'lu kadınların farklı VKİ gruplarına göre IVF sonuçlarını karşılaştırdık. Gereç ve Yöntem: Hastanemizde 2008–2022 yılları arasında PKOS ve infertilite tanısı ile takip edilen toplam 1330 kadın retrospektif olarak değerlendirmeye alındı. Bu hastalardan 295 (%22.1) hastada PKOS izlenirken 1035 (%77.9) hasta PKOS izlenmedi. PKOS'lu kadınlar VKİ açısından 18-25, 25-30, 31-35, >35 kg/m2 olacak şekilde 4 gruba ayrıldı. Tüm kadınların yaş, VKİ, bazal FSH, LH, E2, AMH, antral folikül sayıları, kullanılan FSH dozları, OPU günü E2, LH, progesteron seviyeleri, endometrial ekojeniteleri, toplam ve matür oosit sayıları, embriyo grade'leri, klinik gebelik sonuçları kayıt edildi. Bulgular: PKOS'lu olan ve olmayan kadınların Bazal E2, OPU günü progesteron ve endometrial kalınlık değerleri dışındaki değerler istatistiksel olarak anlamlı seviyede farklı idi (p0.05).
Özet (Çeviri)
Purpose: In polycystic ovary syndrome (PCOS), oligo-anovulation is typical for hyperandrogenism, proven by clinical and laboratory studies, and the appearance of polycystic ovaries on ultrasonography (USG) examination. Chronic oligo-anovulation is associated with infertility. Besides, residual body mass index (BMI) is often present in women with PCOS. In the present study, women with PCOS undergoing IVF treatment in our clinic were evaluated and compared according to different BMI groups. Material and Method: A total of 1330 women who were followed up with a diagnosis of PCOS and infertility in our hospital between 2008 and 2022 were retrospectively included in the study. PCOS was diagnosed in 295 (22.1%) of these patients, while 1035 (77.9%) did not have PCOS. Women with PCOS were divided into 4 groups according to BMI: 18-25, 25-30, 31-35, and >35 kg/m2. All women's ages, BMI, baseline FSH, LH, E2, AMH, antral follicle counts, FSH doses used, E2, LH, progesterone levels, endometrial echogenicity, total and mature oocyte counts, embryo grades, and clinical pregnancy outcomes were recorded. Results: Basal E2, OPU day progesterone and endometrial thickness values of women with and without PCOS were statistically significantly different (p0.05).