El cerrahisi geçiren hastaların hemşirelik hizmetlerinden memnuniyet düzeylerinin belirlenmesi
Determination the satisfaction levels of patients who underwent hand surgery from nursing services
- Tez No: 785975
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. NURAY AKYÜZ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Hemşirelik, Ortopedi ve Travmatoloji, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Nursing, Orthopedics and Traumatology, Plastic and Reconstructive Surgery
 - Yıl: 2023
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
 - Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 74
Özet
Araştırma, el cerrahisi geçiren hastaların hemşirelik hizmetlerinden memnuniyet düzeylerini belirlemek amacıyla tanımlayıcı olarak gerçekleştirildi. Çalışmanın evrenini 16 Aralık 2021-15 Mart 2022 tarihleri arasında Kocaeli ilinde bulunan bir özel hastanede el cerrahisi geçiren hastalar; örneklemini ise aynı tarihlerde araştırmaya alınma kriterlerine uygun olan 60 hasta oluşturdu. Araştırma verileri araştırmacı tarafından literatür doğrultusunda geliştirilen“Kişisel Veri Formu”ve Demir ile Eşer tarafından geliştirilen“Hemşirelik Hizmetlerinden Memnuniyet Ölçeği”ile taburculuk öncesi toplandı. Elde edilen veriler SPSS sürüm 25 kullanılarak analiz edildi. Çalışmadan elde edilen sonuçlar değerlendirildiğinde, hastaların yaş ortalamasının 40,18±10,78; çoğunluğunun (%76,7) erkek; %76,7'sinin evli olduğu belirlendi. Hastaların %50'si ilköğretim mezunu olup, %86,7'si aktif olarak bir işte çalışmaktaydı. Hastaların %33,3'üne major replantasyon cerrahisi uygulandı ve ortalama hastanede kalış süresi 4,63±3,77 gün olarak hesaplandı. Hastaların“Hemşirelik Hizmetlerinden Memnuniyet Ölçeği”nden aldıkları ortalama puan 162,52±10,74 bulundu ve hemşirelik hizmetlerinden memnuniyetin oldukça yüksek olduğu görüldü. Çalışmada hastaların yaş grupları, cinsiyet, medeni durum, eğitim durumu, çalışma durumu, sağlık güvencesinin varlığı, gelir durumu, cerrahi girişim türü, hastanede yatış süresi, daha önce hastanede yatma ve cerrahi bir işlem geçirme durumuna göre memnuniyet puan ortalamaları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmadı (p>0,05). Refakatçisi olan hastaların, olmayanlara göre memnuniyet düzeyinin istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksek olduğu belirlendi (p=0,031). Sonuç olarak, hemşirelik hizmetlerinin kalitesinin arttırılması ve sürekliliğinin sağlanması için hasta memnuniyetinin düzenli olarak değerlendirilmesi; buna göre hemşirelik hizmetlerinde iyileştirme ve düzenlemelerin yapılması; örneklem sayısı arttırılarak yeni çalışmaların planlanması önerilebilir.
Özet (Çeviri)
Topal, E., 2023, Determination the Satisfaction Levels of Patients Who Underwent Hand Surgery from Nursing Services, Master's Thesis, Istanbul University-Cerrahpaşa Graduate Education Institute, Department of Surgical Diseases Nursing, Istanbul. The research was carried out as a descriptive study in order to determine the satisfaction levels of patients who underwent hand surgery from nursing services. The population of the study was the patients who underwent hand surgery in a private hospital in Kocaeli between 16 December 2021 and 15 March 2022; The sample consisted of 60 patients who met the inclusion criteria on the same dates. Research data were collected before discharge with the“Personal Data Form”developed by the researcher in line with the literature, andt he“Nursing Services Satisfaction Scale”developed by Demir and Eşer. The obtained data were analyzed using SPSS version 25. When the results obtained from the study were evaluated, the mean age of the patients was 40.18±10.78; the majority of the patients (76.7%) were male; It was determined that 76.7% of them were married. 50% of the patients were primary school graduates and 86.7% were actively working in a job. Major replantation surgery was performed in 33.3% of the patients and the mean hospital stay was calculated as 4.63±3.77 days. The mean score of the patients on the“Satisfaction with Nursing Services Scale”was found to be 162.52±10.74, and it was seen that the satisfaction with the nursing services was quite high. In the study, there was not a statistically significant difference between the mean satisfaction scores of the patients according to age groups, gender, marital status, educational status, employment status, presence of health insurance, income status, type of surgical intervention, length of hospital stay, previous hospitalization and surgical procedure (p>0.05). It was determined that the satisfaction level of the patients who had a companion was statistically significantly higher than those who did not have a companion (p=0.031). As a result, regular evaluation of patient satisfaction to improve the quality and continuity of nursing services; accordingly, improvement and regulation of nursing services; planning new studies can be recommended by increasing the number of samples.