Ebeveynlerin dijital farkındalığının dijital tutum davranışları üzerine etkisi
The effect of parents' digital awareness on digital attitude behaviors
- Tez No: 785981
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİJLE AYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Teknolojinin hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline gelmesiyle, teknolojik aletlerin çocuklar arasındaki kullanımı hızla artmaktadır. Çocukların çeşitli amaçlar doğrultusunda kullandıkları teknolojik aletlerin kullanım yaşı ise gün geçtikçe düşmektedir. Çocukların sosyal, duygusal, psikolojik, zihinsel ve fiziksel gelişimlerini pek çok açıdan etkileyebilecek olan dijital teknoloji kullanımında, ebeveynlerin tutum ve davranışları ön plana çıkmaktadır. Ebeveynlerin bu sorumluluklarını yerine getirebilmeleri için dijital ortama yönelik farkındalık becerilerinin olması gereklidir. Ebeveynlerin dijital farkındalıklarının dijital tutumları üzerine etkisinin incelenmesiyle çocukların dijital dünyasında ebeveynlerin birer rehber olabilmesi ve teknolojinin doğru kullanımını çocuklarına aşılayabilmelerine olanak sağlayacağı düşünülmektedir. Bu bağlamda çalışmanın amacı; ebeveynlerin dijital farkındalığının dijital ebeveyn tutumları üzerine etkisini incelemektir. Bu araştırma tanımlayıcı, kesitsel ve ilişkisel nitelikte yapılmıştır. Çalışmanın dahil etme kriterlerine uyan ve çalışmaya katılmayı kabul eden, yazılı onam formu olan 545 ebeveyn katılmıştır. Çalışmaya katılan ebeveynlerin %80.9'u (n=441) kadın, %18.9'u (n=103) erkektir. Çocukların %53.2'sinin (n=290) cinsiyeti kız, %46.6'sının ise (n=254) erkektir.
Özet (Çeviri)
As technology has become an integral part of our lives, the use of technological tools among children is increasing rapidly. The age of use of technological tools that children use for various purposes is decreasing day by day. Parents' attitudes and behaviors come to the fore in the use of digital technology, which can affect children's social, emotional, psychological, mental and physical development in many ways. In order for parents to fulfill these responsibilities, it is necessary to have awareness skills for the digital environment. By examining the effect of parents' digital awareness on their digital attitudes, it is thought that parents can be a guide in the digital world of children and enable them to instill the correct use of technology in their children. In this context, the aim of the study is; The aim of this study is to examine the effect of parents' digital awareness on digital parent attitudes. This research was conducted in a descriptive, cross-sectional and relational nature. 545 parents who met the inclusion criteria of the study and agreed to participate in the study, with a written consent form, participated. 80.9% (n=441) of the parents participating in the study were female,18.9% (n=103) are male. The gender of 53.2% (n=290) of the children was female and 46.6% (n=254) of the children were male.