Çevre sağlığı bölüm/program öğrencilerinin çözüm odaklı yaklaşım düzeyleri, çevre sorunlarına yönelik davranışları ve ilişkili faktörler
Levels of solution-focused approach of environmental HEALTH department/program students, their behaviors to environmental problems and related factors
  1. Tez No: 786018
  2. Yazar: İNCİ BÖCEKLİOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVİL ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Eğitimi, Health Education
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Amaç: Araştırmamızda, çevre sağlığı alanında farklı düzeylerde üniversite eğitimi alan öğrencilerin çevre sorunlarına yönelik davranışlarıyla ilişkili faktörlerin belirlenmesi ve çözüm odaklı yaklaşım durumlarının ortaya konması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma analitik/kesitsel bir çalışma olarak tasarlanmıştır. Çalışmanın evrenini Türkiye genelinde Çevre Sağlığı Bölüm/Programında okuyan Önlisans, Yüksek Lisans ve Doktora eğitimi alan 619 öğrenci oluşturmaktadır. Tabakalı rastgele örnekleme yöntemi kullanılarak belirlenen 619 öğrenci pandemi sebebiyle araştırmaya online olarak davet edilmiş ve araştırmaya katılma şartlarına uygun bulunan 144 öğrenci araştırmaya dâhil edilmiştir. Ankette öğrencilere ait sosyo-demografik özellikler için“Kişisel Bilgi Formu”, çevre sorunlarına yönelik davranış düzeylerini görmek için“Çevre Sorunlarına Yönelik Davranış Ölçeği”ve son olarak çevre sorunlarına dair bakış açılarını değerlendirmek amacıyla“Çözüm Odaklı Envanter”kullanılmıştır. Çalışma sonucunda anket formları aracılığıyla elde edilen veriler Statistical Package for the Social Sciences (SPSS15.0) programı kullanılarak analiz edilmiştir. Elde edilen verilerin aritmetik ortalama, standart sapma, frekans ve yüzde hesaplamaları analiz edilmiş ve değerlendirmeler bunlar üzerinden yapılmıştır. Anketlerden elde edilen verilerin normal dağılım gösterip göstermediği Skewness-Kurtosis ile değerlendirilmiş ve verilerin -1,5 ile +1,5 değerleri aralığında kalarak normal dağılım gösterdiği anlaşılmıştır. İki grup olması durumunda bağımsız örneklem t-testi, ikiden fazla grup olması durumunda ise tek yönlü varyans analizinden yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: In our research, it is aimed to determine the factors related to the behaviors of the students who receive university education at different levels in the field of environmental health towards environmental problems and to reveal their solution-oriented approach. Meterial and Methods: This study was designed as an analytical/cross-sectional study. The universe of the study consists of 619 students studying at the Environmental Health Department/Program in Turkey with Associate Degree, Master's and Doctorate education. Due to the pandemic, 619 students determined by using stratified random sampling method were invited to the study online and 144 students who were found suitable for participation in the research were included in the study. In the questionnaire,“Personal Information Form”was used for socio-demographic characteristics of students,“Behavior Scale for Environmental Problems”to see their level of behavior towards environmental problems, and lastly,“Solution Oriented Inventory”was used to evaluate their perspectives on environmental problems. At the end of the study, the data obtained through the questionnaires were analyzed using the Statistical Package for the Social Sciences (SPSS15.0) program. The arithmetic mean, standard deviation, frequency and percentage calculations of the obtained data were analyzed and evaluations were made on these. Whether the data obtained from the questionnaires showed normal distribution was evaluated with Skewness-Kurtosis and it was understood that the data showed a normal distribution by staying between -1.5 and +1.5 values. Independent sample t-test was used in case of two groups, and one-way analysis of variance was used in case of more than two groups.