Miftâhu'l-Arabiyye dil öğretim serisinin dört temel dil becerisi öğretimi yönünden incelenmesi
Evaluation of Miftâh al-Arabiya language teaching series in terms of four basic language skills
  1. Tez No: 786079
  2. Yazar: NEDA ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULLAH HACİBEKİROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışma giriş, iki bölüm ve sonuç kısmından oluşmaktadır. Çalışmanın giriş kısmında konusu, amacı, önemi, yöntemi ve sınırlılıklarından bahsedilmiştir. Birinci bölümde Arapçanın önemine dair genel bilgilere yer verilmiştir. Bu doğrultuda yabancı dil öğretim yöntem ve teknikleri ele alınmıştır. Yabancı dil öğretiminde önemli yere sahip olan dinleme, konuşma, okuma ve yazma becerileri müstakil olarak araştırılmıştır. Bu becerilere yönelik tür ve modellere, öğretim stratejilerine yer verilmiştir. Ayrıca yabancı dil öğretiminde kullanılan temel dil becerilerinin etkin bir biçimde kullanılmasına ilişkin bazı ölçütler belirlenmiştir. İkinci bölümde giriş, A1, A2, B1 ve B2 düzeylerinden oluşan Miftâhu'l-Arabiyye serisi bu ölçütler çerçevesinde incelenmiştir. Çalışma, beş seviyeden oluşan ve her seviye kendi içinde dinleme-konuşma, okuma-yazma olmak üzere toplam dokuz kitapla sınırlandırılmıştır. Avrupa Dilleri Ortak Çerçeve Programının kazanımları esas alınarak hazırlanmış etkinlikler, diyaloglar ve kullanılan kelimeler temel dil becerileri bakımından incelenmiştir. Temel dil becerilerini kavramaya yönelik hazırlanmış metni anlamak için kullanılan soruların, metinlerin ve etkinliklerin güncelliğe uygunluğu tespit edilmiştir. Sonuç kısmında ise oluşturulan kriterler ve temel dil becerileri çerçevesinde elde edilen bulgular, sınırlar dâhilinde değerlendirilmiştir. Olumlu ve olumsuz yönler maddeler hâlinde ele alınmış ve gerekli görülen yerlerde önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study consists of an introduction, two chapters and a conclusion. In the introduction part of the study, its subject, purpose, importance, method and limitations are mentioned. In the first chapter, general information about the importance of Arabic is given. In this direction, foreign language teaching methods and techniques are discussed. Listening, speaking, reading and writing skills, which have an important place in foreign language teaching, were investigated independently. Types and models for these skills and teaching strategies are included. In addition, some criteria were determined for the effective use of basic language skills used in foreign language teaching. In the second part, the Miftâhu'l-Arabiyye series, which consists of introduction, A1, A2, B1 and B2 levels, is examined within the framework of these criteria. The study is limited to a total of nine books consisting of five levels, each level listening-speaking, reading-writing. Activities, dialogues and words used based on the achievements of the Common European Framework of Reference for Languages were examined in terms of basic language skills. It has been determined that the questions, texts and activities used to understand the text prepared to comprehend basic language skills are up to date. In the conclusion part, the findings obtained within the framework of the criteria and basic language skills were evaluated within the limits. Positive and negative aspects were discussed in articles and suggestions were made where deemed necessary.