تقويمُ سِلسلةِ مِفتاحِ العربيَّةِ من حيثُ مُراعاتُها لأسُسِ بِناءِ المَنهَجِ ومَعاييرِهِ وخَصائِصِ اللُّغةِ العَربيَّة
Miftâhu'l-'Arabiyye serisinin temel standartlara uygunluğu ve Arap dilinin özelliklerini dikkate alması yönlerinden değerlendirilmesi
- Tez No: 885994
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dil ve Konuşma Terapisi, Eğitim ve Öğretim, Language and Speech Therapy, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Arapça
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arap Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 250
Özet
Bu çalışma, öncelikle iyi bir müfredatın inşa edilmesindeki temel ilkeleri ve standartları açıklamaya odaklanmıştır. Bu bağlamda, ilk bölüm modern müfredatın temellendirildiği en önemli ilkeleri tanıtmaya ayrılmış; eğitim, psikoloji ve toplum bilimleri ile ilgili önemli ilkeler kısaca açıklamıştır. Ardından dil bilimsel ilkeler detaylı bir şekilde ele almıştır. Bu ilkeler, müfredatın temel unsurlarını oluşturan standartlar olarak belirlenmiştir. İkinci bölümde ise ana dili Arapça olmayan yetişkinler ve gençler için tasarlanan Miftâhu'l-'Arabiyye adlı modern Arapça öğretim serisi detaylı bir şekilde analiz edilmiş ve değerlendirilmiştir. Analiz süreci; serinin kitaplarının tanıtımı, özellikleri ve temel ilkelerinin incelenmesi ile başlamış ve ardından serinin başlangıç seviyesinin detaylı bir şekilde değerlendirilmesiyle devam etmiştir. Bu değerlendirme süreci nicel ve nitel verilerin kullanımıyla desteklenmiş, böylece serinin etkili bir şekilde kritiği yapılmıştır. Çalışmanın bir parçası olarak Miftâhu'l-'Arabiyye isimli kitap setinin yazarlarıyla ve aynı zamanda bu eseri derslerinde kaynak olarak kullanan bazı öğretmenlerle bireysel görüşmeler yapılmış ve serinin farklı seviyelerindeki kitaplarının öğretimi hakkında gerçekçi bilgiler elde edilmiştir. Sonuç olarak çalışma bulguları özetlenmiş ve önemli sonuçlar vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study initially focuses on elucidating the principles and standards of constructing a quality curriculum. The first chapter is dedicated to defining the key foundations upon which the contemporary curriculum is built, including educational, psychological, and social principles, with a particular emphasis on linguistic principles relevant to the study's subject matter. The first section provides a summarized overview of the educational, psychological, and social principles. The second section delves in detail into the linguistic principles, which are further divided into elements known as curriculum construction standards. The second chapter is devoted to the analysis and evaluation of the“Miftah Al-Arabiyya”series, a contemporary series for teaching Arabic to non-native speakers, both adults and youth. The analysis employs several procedures, including an introduction to the series' books, their characteristics, and foundations. It then conducts a detailed analysis of the beginner level of the series, using analytical and evaluative tools to obtain quantitative and qualitative results. Additionally, the study utilizes personal interviews with a sample of teachers and authors of the curriculum to gather information and uncover insights based on real-world teaching experiences with the series at all levels. The study concludes with a summary of the most significant findings.