Kafein ve karbonhidratın ayrı ayrı ve birlikte kullanımının tenis antrenman performansı üzerindeki etkiler
Effects of caffeine and carbohydrates separately and together on tennis training performance
- Tez No: 819535
- Danışmanlar: PROF. DR. FIRAT AKÇA, DOÇ. DR. AHMET MOR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Yapılan çalışmalarda kafein ve karbonhidratın tenis performansı üzerindeki pozitif etkisi araştırılmış; fakat kafeinli sakız (KAFSKZ) + karbonhidratlı jelin (KBHJEL) kombine kullanılmasının tenis oyuncuların performansı üzerindeki etkisi araştırılmamıştır. Bundan dolayı bu çalışmanın amacı KAFSKZ+KBHJEL kullanımının tenis oyuncularının antrenman esnasındaki teknik, fiziksel ve psiko-fizyolojik performansları üzerindeki etkilerini araştırmaktır. Araştırmamıza ulusal ve uluslararası turnuvaya katılan 14 erkek tenisçi (15,93±0,83 yaş) katılmıştır. Yapılan 2 saatlik antrenman öncesinde ve her set sonunda oyunculara KBHJEL (21,1 g) + KAFSKZ (100 mg) veya KBHJEL (21,1 g) + Plasebo sakızı (PLA) (PK Gum,Wrigley's, Chicago, ABD) veya KAFSKZ (100 mg) veya PLA verildi. Antrenman esnasında oyuncuların kalp atımı (KA), algılanan zorluk derecesi (AZD), countermovement Jump (CMJ), antrenman yükü ve teknik vuruşların yanında oyunculara Brunel mood halleri (BRUMS) zihinsel iş yükü (ZİY) ve gastrointestinal değerlendirme ölçeği (GSDÖ) uygulandı. Bu çalışmanın sonuçlarına göre teknik vuruşlarda KBHJEL+KAFSKZ grubu hem KNT (p= ,001) hem de PLA grubundan (p= ,001) daha fazla başarılı vuruş yapmıştır. AZD skorları incelendiğinde KBHJEL+KAFSKZ, KBHJEL+PLA ve KAFSKZ gruplarında daha düşük AZD skorların olduğu görülmüştür. Tüm gruplarda hem KA hem de CMJ sıçrama yüksekliği skorlarında anlamlı farklılık görülmemiştir. BRUMS ölçek sonuçlarında antrenman öncesinde yalnızca KHBJEL+KAFSKZ grubunda anlamlı bir fark görülmüştür. Oyuncuların ZİY skorlarında ise yapılan analiz sonucunda gruplar arasında bir farklılık yoktur. Ayrıca kullanılan takviyelerde de gastrointestinal sistem üzerinde herhangi bir yan etki görülmemiştir. Sonuç olarak 2 saatlik bir tenis antrenmanda KBHJEL+KAFSKZ kullanımının oyuncuların yer vuruşları üzerinde anlamlı bir etki oluşturabilir. Ayrıca yapılacak antrenmanda oyuncuların AZD skorlarını olumlu yönde etkileyebilir. Bundan dolayı yapılacak antrenmanda KBHJEL+KAFSKZ kombine olarak kullanılması oyucuların antrenmanda teknik performansı üzerinde olumlu etki edecektir.
Özet (Çeviri)
Studies have investigated the positive effect of caffeine and carbohydrates on tennis performance; however, the effect of combined use of caffeinated gum (CAFGUM) + carbohydrate gel (CHOGEL) on the performance of tennis players has not been investigated. Therefore, the aim of this study is to investigate the effects of the use of CAFGUM+CHOGEL on the technical, physical and psycho-physiological performances of tennis players during training. 14 male tennis players (15.93±0.83 years old) who participated in national and international tournaments participated in our research. Before a 2-hour workout and at the end of each set, players are given CHOGEL (21.1 g) + CAFGUM (100 mg) or CHOGEL (21.1 g) + Placebo gum (PLA) (PK Gum, Wrigley's, Chicago, USA) or CAFGUM (100 mg) or PLA. During the training, the players' heart rate (HR), ratio of perceived exertion (RPE), countermovement Jump (CMJ), training load and technical strokes, as well as Brunel moods (BRUMS), mental workload (MW) and gastrointestinal assessment scale (GSDS) were applied to the players. According to the results of this study, the CHOGEL+CAFGUM group performed more successful strokes than both the CNT (p= .001) and the PLA group (p= .001) in technical strokes. When the RPE scores were examined, it was observed that the CHOGEL+CAFGUM, CHOGEL+PLA and CAFGUM groups had lower RPE scores. There was no significant difference in both HR and CMJ jump height scores in all groups. A significant difference was observed in the BRUMS scale results only in the CHOGEL+CAFGUM group before training. As a result of the analysis made, there is no difference between the groups in the MW scores of the players. In addition, no side effects on the gastrointestinal system were observed in the supplements used. As a result, the use of CHOGEL+CAFGUM in a 2-hour tennis training can have a significant effect on the ground kicks of the players. In addition, it can positively affect the RPE scores of the players in the training to be made. Therefore, using CHOGEL + CAFGUM combined in the training will have a positive effect on the technical performance of the players in the training.