Isolation and identification of the streptococcus pyogenes causing acute tonsillitis and detecting for some virulence factor by PCR
Akut tonsilite neden olan streptokok piyojenler'in izolasyonu ve teşhisi ve PCR ile bazı virülans faktörlerinin tespiti
- Tez No: 786162
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ REMZİ ORKUN AKGÜN, DOÇ. DR. OSAMA NADHOM NAJRES
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmada, 9/10/2021-30/01/2022 tarihleri arasında Irak'ın Salah al-Din Valiliği'ndeki Al-Harith Ulusal Hastanesine başvuran her iki cinsiyetten 1-40 yaş arası bademcik iltihabı hastalarından 100 örnek toplanmıştır. İzolatların teşhisi bastracin duyarlılığının yanı sıra mikroskobik ve kültür özellikleri ve biyokimyasal testler ile teşhis edilmiş ve teşhis Vitek 2 sistemi ile doğrulanmıştır. İzolasyon oranı %10 olarak kaydedildi, yani 10 izolat Streptococcus pyogenes'e aitti. Sonuçlar bademcik örneklerinde en yüksek izolasyon oranının %76 olduğunu ve en yüksek izolasyon oranının 1-10 yaş grubunda olduğunu göstermiştir. Bu bakterilerin virülans faktörlerinden bazıları da incelendi ve sonuçlar, tüm izolatların bakteri kapsülüne sahip olduğunu ve biyofilm oluşturma yeteneklerine ek olarak DNaz ve hemolizin enzimleri üretme kabiliyetine sahip olduğunu göstermiştir. 10 antibiyotiğin tüm izolatları için ilaç duyarlılık testi yapılmıştır. İzole edilen tüm bakteriler, Amoxicillin clavulanic, Imipenem, Meropenem ve Levofloxacin'e karşı oldukça duyarlı ve Amoxicillin ve Ampicillin'e karşı oldukça dirençlidir. Bazı virülans faktörleri moleküler olarak ve termal polimeraz PCR tekniği kullanılarak incelenmiştir. Agaroz jel elektroforez sonuçları tüm izolatların Emm, ScpA, Spe1 ve GyrB genlerini içerdiğini ortaya çıkarmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, 100 samples were collected from tonsillitis patients of both genders aged 1- 40 years who applied to Al-Harith National Hospital in Salah al-Din Governorate of Iraq between 9/10/2021-30/01/2022. The isolates were diagnosed by bastracin susceptibility as well as microscopic and culture characteristics and biochemical tests, and the diagnosis was confirmed by the Vitek 2 system. The isolation rate was recorded as 10%, ie 10 isolates belonged to Streptococcus pyogenes. The results showed that the highest isolation rate was 76% in tonsil samples and the highest isolation rate was in the 1-10 age group. Some of the virulence factors of these bacteria were also examined and the results showed that all isolates have bacterial encapsulation and the ability to produce DNase and hemolysin enzymes in addition to their biofilm forming abilities. Drug susceptibility testing was performed for all isolates of 10 antibiotics. All isolated bacteria were highly sensitive to Amoxicillin clavulanic, Imipenem, Meropenem and Levofloxacin and highly resistant to Amoxicillin and Ampicillin. Some virulence factors were studied molecularly and using thermal polymerase PCR technique. Agarose gel electrophoresis results revealed that all isolates contained Emm, ScpA, Spe1 and GyrB genes