Spor Bilimleri Fakültesi öğrencilerinin siber mağduriyet ve siber zorbalık düzeylerinin incelenmesi
Investigation of cyber victimization and cyberbullying levels of Faculty of Sports Sciences students
- Tez No: 934112
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzurum Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Amaç: Bu araştırmada, Erzurum Teknik Üniversitesi bünyesinde eğitim veren Spor Bilimleri Fakültesi öğrencilerinin siber mağduriyet ve siber zorbalık düzeylerinin incelenmesi amaçlanmaktadır. Yöntem: Araştırmanın evreni, Spor Bilimleri Fakültesinde öğrenim gören öğrencilerden oluşturmuştur. Örneklem grubunu ise, tarama modelinde gerçekleştirilen araştırmaya kolayda örnekleme yöntemiyle belirlenerek, Erzurum Teknik Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesinde öğrenim gören 64 erkek, 71 kadın olmak üzere toplam 145 öğrenciden oluşmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak“kişisel bilgi formu”, siber mağduriyet ve siber zorbalık ölçekleri kullanılmıştır. Veriler, Google Formlar aracılığıyla internet üzerinden toplanmıştır. Elde edilen verilerin basıklık ve çarpıklık değerlerine bakılmış ve normal dağılım gösterdiği için parametrik testler uygulanmıştır. Katılımcıların demografik durumlarını belirlemek için frekans analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aims to analyze the levels of cyber victimization and cyberbullying among students of the Faculty of Sports Sciences at Erzurum Technical University. Methods: The population of the study consists of students enrolled in the Faculty of Sports Sciences. The sample group was determined using the convenience sampling method within the framework of a survey model and comprised a total of 145 students (64 male and 71 female) studying at Erzurum Technical University's Faculty of Sports Sciences. The data collection tools used in the study included a“personal information form”as well as cyber victimization and cyberbullying scales. The data were collected online via Google Forms. The skewness and kurtosis values of the obtained data were examined, and since the data followed a normal distribution, parametric tests were applied. Frequency analysis was conducted to determine the demographic characteristics of the participants. An independent samples t-test was used to analyze differences based on variables such as gender, social media usage, exposure to bullying, and exposure to cyberbullying. Additionally, a one-way analysis of variance (ANOVA) was employed for variables such as age, grade level, and type of social media used.