Farklı periferal sinir anastomoz tekniklerinin sinir rejenerasyonu yönünden karşılaştırılmalı araştırılması
Comparative investigation of different peripheral nerve anastomosis techniques for nerve regeneration
  1. Tez No: 786181
  2. Yazar: HİLAL ACAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN SALCI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Nöroşirürji, Veteriner Hekimliği, Neurosurgery, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
Bu çalışmada farklı periferal sinir anastomoz tekniklerinin sinir rejenerasyonu yönünden karşılaştırılmalı araştırılması amaçlandı. Sağlıklı toplam 56 adet, erişkin Wistar Albino ırkı sıçanlar kullanıldı. Çalışma, epinöral dikiş (D) (GRI; n=21) ve doku yapıştırıcısı (FG) (GRII; n=21) olmak üzere iki grupta planlandı. Trombositten zengin plazma (PRP) ve mezenkimal kök hücre (MKH) için 14 sıçan kullanıldı. GRI ve GRII 3'er alt gruptan oluştu (n=7). GRI-D'de D ile mikrocerrahi sinir anastomozu (MCSA) yapıldı. GRI-DP'de MCSA bölgesine PRP ve GRI-DM'de MKH uygulandı. GRII-F'de (n=7) FG ile sinir anastomozu yapıldı. GRII-FP'de FG ile anastomoz sonrası bölgeye PRP ve GRII-FM'de ise bölgeye MKH uygulandı. Tüm sıçanların preoperatif ve postoperatif 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ve 8. haftalarda nörolojik muayeneleri, yürüyüş analizleri ve elektromiyografileri (EMG) yapıldı. Postoperatif 8. haftada sıçanlar sakrifiye edildi ve sıçanların nervus ischiadicus'ları histopatolojik olarak incelendi. Verilere istatistiksel analiz yapıldı. Duyusal fonksiyon, postoperatif 8. haftada tüm gruplarda aynıydı ve gruplar arasında anlamlı fark yoktu (p>0,05). Yürüyüş analizinde, fonksiyonel iyileşme GRI-DP'de en kötüydü ve sadece GRI-D ile GRI-DP arasındaki fark anlamlıydı (p=0,005). En yüksek amplitüd değeri GRI-DM ve GRII-F'deydi ancak sadece GRI-D ile GRI-DP arasındaki fark anlamlıydı (p=0,026). Tüm gruplarda distal latans değerleri preoperatif değerlere ulaştı ve gruplar arasında anlamlı fark yoktu (p>0,05). Genel karşılaştırmada ileti hızı için postoperatif 8. haftada gruplar arası fark bulunurken (p=0,034), ikili karşılaştırmada sadece GRI-DP ile GRII-F arasında anlamlı fark görüldü (p=0,012). İğne EMG'de, postoperatif 1. haftada tüm gruplarda spontan kas aktivitesinde anlamlı artış vardı. Postoperatif 8. haftada musculus tibialis cranialis ve gastrocnemius'ta genel olarak kas membran stabilitesi sağlandı (p>0,05). Grupların ikili karşılaştırmalarında çalışma sonunda sadece musculus tibialis cranialis'te GRI-D ile GRI-DP, GRI-DM ve GRII-FM arasında anlamlı fark vardı (p=0,019). Histopatolojik olarak, gruplar arasında nekroz, kollajen birikimi, neovaskülarizasyon yağ infiltrasyonu ve ruptur yönünden anlamlı fark bulunmazken (p>0,05) sadece inflamasyon yönünden anlamlı fark GRI-D ile GRII-FM ve GRII-F ile GRII-FM arasında tespit edildi (p=0,042, p=0,028). Nöroma en fazla GRI-D'deydi, ancak gruplar arasında anlamlı fark yoktu (p>0,05). Sonuç olarak, periferal sinir onarımında epinöral dikiş ve FG ile yapılan anastomoz etkili kaopitasyon sağlar. Duyusal ve motorik fonksiyonlardaki iyileşme, elektronörografi, iğne EMG ve histopatolojik veriler temelinde sinir yaralanmalarında FG ile sinir anastomozunu takiben bölgeye lokal olarak MKH uygulanmasının daha etkin bir yöntem olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to compare different peripheral nerve anastomosis techniques in terms of nerve regeneration. A total of 56 healthy, adult Wistar Albino rats were used. The study was planned in two groups as epineural suture (D) (GRI; n=21) and tissue adhesive (FG) (GRII; n=21). For platelet-rich plasma (PRP) and mesenchymal stem cell (MSC), 14 rats were used. GRI and GRII each consisted of 3 subgroups (n=7). Microsurgical nerve anastomosis (MSNA) was performed with D in GRI-D. PRP was applied to the post-MSNA area in GRI-DP and MSC was applied in GRI-DM. In GRII-F, nerve anastomosis was performed with FG. PRP was applied to the post-anastomotic region with FG in GRII-FP and MSC was applied in GRII-FM. Neurological examinations, walking analysis and electromyography (EMG) of all rats were performed preoperatively and at postoperative 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 and 8 weeks. At the 8th postoperative week, the rats were sacrificed. The nervus ischiadicus was examined histopathologically. Statistical analysis was performed on the data. Sensory function was the same in all groups at postoperative 8th week and there was no significant difference between the groups (p>0.05). In walking analysis, functional improvement was worst in GRI-DP, and the difference was significant only between GRI-D and GRI-DP (p=0.005). The highest amplitude values were in GRI-DM and GRII-F, but only the difference between GRI-D and GRI-DP was significant (p=0.026). Distal latency values in all groups reached preoperative values and there was no significant difference between the groups (p>0.05). In the general comparison, there was a difference between the groups for conduction velocity at the 8th postoperative week (p=0.034), while a significant difference was found only between GRI-DP and GRII-F in pairwise comparison (p=0.012). In needle EMG, there was a significant increase in spontaneous muscle activity in all groups at postoperative 1st week. In the 8th postoperative week, muscle membrane stability was generally achieved in the musculus tibialis cranialis and gastrocnemius (p>0.05). In pairwise comparisons of the groups, there was a significant difference between GRI-D and GRI-DP, GRI-DM and GRII-FM only in the musculus tibialis cranialis (p=0.019). Histopathologically, there was no difference between the groups in terms of necrosis, collagen deposition, neovascularization, fat infiltration and rupture (p>0.05), but, a significant difference was found only between GRI-D and GRII-FM, and between GRII-F and GRII-FM in term of inflammation (p=0.042, p=0.028). Neuroma was mostly in GRI-D, but there was no significant difference between groups (p>0.05). In conclusion, anastomosis with epineural suture and FG provides effective kaopitation in peripheral nerve repair. Based on the improvement in sensory and motoric functions, electroneurography, needle EMG and histopathological data, local application of MSC to the region following nerve anastomosis with FG seems to be a more effective method in nerve injuries.