Merhametli bakım değerlendirme ölçeği'nin türk kültürüne uyarlanması: Geçerlik ve güvenirlik çalışması
Adaptation of compassionate care assessment tool to Turkish culture: A validity and reliability study
- Tez No: 786210
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YILDIZ DENAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Amaç: Bu araştırmada,“Merhametli Bakım Değerlendirme Ölçeği”nin Türkçe formunun hazırlanması, geçerlik ve güvenirlik çalışmasının gerçekleştirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırmanın örneklemini Ankara ilinde bulunan bir kamu hastanesinin dahili ve cerrahi kliniklerinde yatmakta olan 300 yetişkin hasta oluşturmuştur. Araştırma verileri, Bilgi Formu ve 'Merhametli Bakım Değerlendirme Ölçeği' ile toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde frekans, yüzde, korelasyon analizi, Cronbach Alpha Analizi, Açıklayıcı Faktör Analizi ve Doğrulayıcı Faktör Analizi kullanılmıştır. Bulgular: Araştırmada, ölçeğin yapı geçerliğini belirlemek amacıyla Açıklayıcı Faktör Analizi ve Doğrulayıcı Faktör Analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, it was aimed to prepare the Turkish version of the“Compassionate Care Assessment Tool”and to perform the validity and reliability study. Material and Methods: The sample of the study consisted of 300 adult patients hospitalized in the internal and surgical clinics of a public hospital in Ankara. Research data were collected with the Information Form and the“Compassionate Care Assessment Tool”. Frequency, percentage, correlation analysis, Cronbach Alpha Analysis, Explanatory Factor Analysis and Confirmatory Factor Analysis were used in the evaluation of the data. Results: In the study, Explanatory Factor Analysis and Confirmatory Factor Analysis were performed to determine the construct validity of the scale.