Kadına yönelik şiddet bağlamında 6284 sayılı yasanın kapsam ve yeterlilik açısından değerlendirilmesi: Aydın ili örneği
Evaluation of law no. 6284 in terms of scope and adequacy in the context of violence against women: The case of Aydin province
- Tez No: 786226
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BERRİN GÜNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 318
Özet
Tarihsel süreç içinde şiddet ve şiddetin farklı türlerine rastlanılmaktadır. Kadına yönelik şiddet de şiddetin farklı bir boyutu olarak karşımıza çıkmaktadır. Dünya ülkelerinde olduğu kadar Türkiye'de de önemli bir sorun olarak tüm insanlığı ilgilendiren kadına karşı uygulanan şiddetin sayısındaki artış da dikkat çekmektedir. İnsan hakları ihlali olarak tanımlanan kadına yönelik şiddet, aynı zamanda kadında çok ciddi sağlık problemlerine, kadının yoksullaşmasına ve kadının kamusal alanda dezavantajlı konuma gelmesine neden olmaktadır. Böylesine önem taşıyan bir konu üzerine alanda yapılan araştırma ve çalışmaların azlığı kadına yönelik şiddetle mücadele için ihtiyaç duyulan verilerin elde edilememesine sebep olmaktadır. Bu anlamda kadına yönelik şiddet ile mücadele kapsamında, STK' ların ve devlet düzeyindeki çalışmaların sürdürüldüğü bilinmektedir. Türkiye'de, kadına yönelik şiddet ile mücadele amacıyla hazırlanan en son Yasa metni; 6284 Sayılı 'Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun' dur. Ancak kadına yönelik şiddetin her geçen gün artması, 6284 Sayılı Yasa' nın akademisyenler, yazarlar ve hukukçular tarafından, kapsamı, yeterliliği ve eksiklikleri hakkında sorgulanmasına ve eleştirilmesine neden olmaktadır. Bu amaçla hazırlanan, 'Kadına Yönelik Şiddet Bağlamında 6284 Sayılı Yasan' nın Kapsam ve Yeterlilik Açısından Değerlendirilmesi: Aydın İli Örneği' adlı tez çalışması ile daha önce yapılmadığı fark edilen hem Aydın İli' nde gerçekleşen kadına yönelik şiddetin boyutlarını ortaya koymak hem de şiddeti deneyimleyen kadınların, 6284 Sayılı Yasa hakkında değerlendirme yapması sağlanmaktadır. Bu çalışmada verilere ulaşmak için literatür taraması ve anket araştırması yapılmıştır. Anket formunda araştırma konumuza ilişkin 127 soru ve önerme hazırlanmış ve şiddet görmüş 201 kadın katılımcıya uygulanmıştır. Katılımcılar, Aydın İli Efeler İlçesi Aile İçi ve Kadına Karşı Şiddetle Mücadele Büro Amirliğine, şiddet gördüğünü veya şiddet tehlikesi ihtimali olduğunu bildirmek için gelen 2139 kadın arasından haftalık kontrollerinin yapıldığı 201 kadından oluşturulmuştur. Katılımcılar birebir şiddeti yaşamış ve 6284 Sayılı Yasa kapsamında önleyici ve koruyucu tedbirler alınmıştır. Anket formları ile toplanan verilerin analiz işlemleri için SPSS 22 programı kullanılmış ve bulgulara ulaşılmıştır. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Şiddet, Kadına Yönelik Şiddet, Kadına Yönelik Şiddet ile Mücadele, 6284 Sayılı Yasa
Özet (Çeviri)
Violence against women also appears as a dimension of violence. The increase in the number of violence against women, which concerns all humanity is an important problem in Turkey as well as in the World countries, draws attention. Violence against women, defined as a violation of human rights, also causes very serious health problems, impoverishment of women and disadvantaged position in the public spher. The scarcity of research and studies in the field on such an important subject causes the data needed to combat violence against women not be available. In this sence, studies at the level of NGOs and the state continue within the scope of combating violence against women. The latest text of the Law prepared in Turkey to combat violence against women; It is the Law No. 6284 on the Protection of the Family and the Prevention of Violence Against Women. However, the increase in violence against women day by day causes the Law No. 6284 to be questioned and criticized by academics, writers and lawyers about its scope, adequacy and deficiencies. With the thesis study titled 'The Evaluation of the Law No. 6284 in the Context of Violence Against Women in terms of Scope and Adequacy: The Case of Aydın Province', which was prepared fort his purpose, both to reveal dimensions of violence against women in Aydın Province, and to reveal the exetent of violence women who have experienced violence. It is provided to evaluate the Law No. 6284. In this study, literoture review and survey research were conducted to reach the data. In the questionnaire form, 127 questions and propositions related to our research topic were prepared and applied to 201 female participants who were subjected to violence. The participants were composed of 201 women who were cheched weekly, among 2139 women who came to Aydın Province Efeler District Office of Combating Violence against Women and Domestic Violence to report that they were exposed to violence or that there was a risk of violence. Participants experienced one-on-one violence and preventive and protective measures were taken within the scope of Law No. 6284. SPSS 22 program was used fort he analyiss of the data collected with the questionnaire the findings were reached. KEY WORDS: Violence, Violence Against Women, Combating Violence Against Women, Law No. 6284