Dijital hikâyelerin ortaokul 8. sınıf öğrencilerinin İngilizce okuma stratejileri üstbilişsel farkındalıklarına, akademik başarısına ve öğrenme motivasyonuna etkisi
The effect of digital stories on 8th graders metacognitive awareness of English reading strategies, academic success and learning motivation
  1. Tez No: 786227
  2. Yazar: GÖKHAN KARABACAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BESTE DİNÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Araştırmanın amacı 8. Sınıf İngilizce dersinde Dijital Hikaye Anlatım yönteminin öğrencilerin İngilizce okuma stratejileri üstbilişsel farkındalıklarına, İngilizce dersi akademik başarısına ve İngilizce öğrenme motivasyonlarına etkisi incelenmektedir. Araştırma, 2020/2021 eğitim-öğretim yılının bahar döneminde Aydın ili Çine ilçesinde bulunan Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı Feride Raşit KALKAN Ortaokulu 8. Sınıf öğrencileri arasından belirlenen 54 öğrenci ile gerçekleşmiştir. Çalışma, yarı deneysel ön-test – son test denkleştirilmemiş gruplu kontrol gruplu desendedir. Veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından geliştirilen İngilizce Akademik Başarı Testi geçerlik ve güvenirlik çalışmaları sonucu oluşturulmuştur. Ayrıca, öğrencilerden veri elde etmek için Okuma Stratejileri Üstbilişsel Farkındalık Ölçeği ve İngilizce Dil Öğreniminde Motivasyon Ölçeği'nden yararlanılmıştır. Son olarak, kalıcık hakkında bilgi edinmek amacıyla öğretimden altı hafta sonra yeniden bütün ölçme araçları uygulanmıştır. Elde edilen veriler SPSS paket programıyla analiz edilmiştir. İstatistiksel verilerin çözümlenmesi ile deney ve kontrol gruplarının İngilizce akademik başarı testi puanları, İngilizce okuma stratejileri üstbilişsel farkındalıkları ve İngilizce öğrenme motivasyonları arasında deney grubu lehine anlamlı bir fark olduğu görülmüştür. Bu sonuçlara göre Dijital Hikaye Anlatım yönteminin öğrencilerin İngilizce okuma stratejileri üstbilişsel farkındalıklarına, İngilizce akademik başarılarına, İngilizce öğrenme motivasyonlarına ve kalıcılığa katkısı olduğu gözlemlenmiştir. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Akademik Başarı, Dijital Hikaye, Motivasyon, Üstbilişsel Farkındalık.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the effects of Digital Storytelling on students' metacognitive awareness of English reading strategies, academic success in English class and motivation to learn English. The research was carried out with 54 students determined among 8th grade students of Feride Raşit Kalkan secondary school affiliated to the Ministry of National Education in Aydın/Çine in the spring term of 2020/2021 academic year. The study is a quasi-experimental design with pre-test – post-test unequalised control group. The English Academic Achievement Test developed by the researcher as a data collection tool was created in the consideration of validity and reliability studies. In addition, Reading Strategies Metacognitive Awareness Scale and Motivation Scale in English language learning were used to obtain data from students. Finally, after six weeks, all the measurement tools were reapplied in order to obtain information about permanence. The obtained data were analyzed by SPSS. With the analysis of statistical data, it was observed that there was a significant difference in favor of the experimental group between the English Academic Achievement Test Scores, English Reading Strategies Metacognitive Awareness and English learning motivations of the experimental and control groups. KEY WORDS: Academic success, Digital stories, Metacognitive awareness, Motivation.