Pandemi sürecinde belediyelerin bir iletişim aracı olarak Twıtter kullanımı: Mersin örneği
The use of Twitter as a communication tool of municipalities in the pandemic process: The case of Mersin
- Tez No: 786225
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA DİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Kamu Yönetimi, İletişim Bilimleri, Public Relations, Public Administration, Communication Sciences
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Korona virüs pandemisi kısa süre içerisinde tüm dünyayı olduğu gibi Türkiye'yi de etkisi altına aldı. Yeni olması, vatandaşlar tarafından yeterince bilinmemesi ve dolayısıyla halkın korunma yöntemleri hakkında bilgi sahibi olmaması virüsün daha hızlı yayılmasına neden olurken, virüs hakkında üretilen yanlış bilgilerin sosyal medya araçlarıyla geniş kitlelere ulaşması halk sağlığını olumsuz etkiledi. Bu da bireylerin doğru ve güvenilir bilgiye hızlı bir şekilde ulaşabilmesi ihtiyacını doğurdu. Halka en yakın yerel yönetim birimleri olan belediyelerin pandemi sürecinde bilgi kirliliğinin önüne geçmek, uzmanlar tarafından açıklanan virüsten korunma yöntemlerini halka duyurmak ve virüse karşı bireysel farkındalığı arttırmak üzere sosyal medya hesaplarını etkili bir şekilde kullanmaları gerekliliği önem kazandı. Bu kapsamda tezde, belediyelerin pandemi sürecinde sosyal medya hesaplarından Twitter'ı hangi şekilde kullandıkları analiz edilmiştir. İncelemeye dahil edilen belediyelerin, elde edilen veriler ışığında Twitter hesaplarını korona virüsünün yayılmasını önlenmek amacıyla yeterince kullanmadıkları bu hesaplarını daha çok faaliyetlerini vatandaşlara duyurmak için kullandıkları değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The COVID-19 pandemic has affected Turkey as well as the whole world in a short time. The fact that the virus that caused the epidemic was new, and that the public did not know about the methods of protection, caused the virus to spread faster. In addition to that, the false information produced in this process reached large masses through social media, and also negatively affected public health. As such, the need for individuals to access accurate and reliable information quickly has come to the fore. In parallel with the requirements, due to its proximity to the public, it has become important for local governments to use social media accounts effectively in order to prevent information pollution during the epidemic, to announce the virus protection methods announced by experts, and to increase individual awareness against the virus. In this context, the thesis analyzes how municipalities use Twitter, one of the social media platforms, during the epidemic. In the light of the data obtained, it is considered that the municipalities included in the study do not use their Twitter accounts sufficiently to prevent the spread of the coronavirus, but rather, the accounts are used to announce the activities of the municipalities to citizens.