Subaqueous paleoseismological investigation in the varved sediments of Köyceğiz Lake (SW Anatolia)
Köyceğiz Gölü (GB Anadolu) varvlı sedimanlarında sualtı paleosismoloji araştırması
- Tez No: 786259
- Danışmanlar: Assoc. Prof. Dr. ULAŞ AVŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Fay üzerinde hendek açma, en yaygın paleosismik çalışma yöntemi olmasına karşın son on yılda sualtı paleosismoloji araştırmalarının da sayısı oldukça artmıştır. Göl paleosismolojisi araştırmaları geniş ölçüde kütle hareketi çökelleri (KHÇ) ve yumuşak sediman deformasyon yapılarına (YSDY) odaklanmaktadır. Deprem kaynaklı şiddetli yer sarsıntılarının beslenme alanındaki erozyon miktarını geçici olarak arttırması olarak tanımlanan Beslenme Alanı Tepkisi (BAT) eski depremlerin bir diğer sedimanter izidir. Bu çalışma, uzunlukları 98.80- 138.70 cm arasında değişen 19 adet gravite karot boyunca Köyceğiz Gölü'nün varvlı sedimanlarındaki paleosismik izlerin incelenmesidir. Yüksek çözünürlüklü element profilleri ile optik görüntüler ITRAX mikro-XRF tarayıcısı kullanılarak elde edilmiştir. Varve kronolojisi bir karotun ITRAX optik görüntüsü ve XRF datasına dayanılarak oluşturulmuştur ve diğer karotlar Ca/Ti profilleri kullanılarak stratigrafik olarak deneştirilmiştir. Köyceğiz bölgesinde son 600 yılda kayda değer depremler yaşanmış olmasına rağmen, gölün istifinde KHÇ izine rastlanmamıştır. 1959 depremine ait BAT ise tüm karotların Cr/Ti profillerinde oldukça belirgin anomaliler olarak gözlenmiştir. Ancak 19. yüzyıl ortalarında meydana gelen depremlerin BAT'ları yalnızca beslenme alanı çok daha büyük olan kuzey havzada gözlenmiştir. Köyceğiz sedimanlarındaki YSDY'ler fayları, intraclast breşleri ve lamina bozukluklarını içermektedir. Zamansal olarak bölgedeki depremler ile deneştirilebilen birçok YSDY'nin yanında, birbiriyle ve de depremler ile uyuşmayan bir çok YSDY de tespit edilmiştir. Bu gözlem depremlerin sadece su/sediman sınırında değil istifin daha derinlerinde de deformasyon yaratabileceğini göstermektedir. Ayrıca, depremlerin ürettiği En Yüksek Yer İvmesi (PGA)'nin yanında, En Yüksek Yer Değiştirme (PGD) değerlerinin de sedimanlardaki YSDY'lerin oluşumunda etkin bir faktör olabileceği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Although on-fault trenching has been the most common paleoseismological technique, the number of lacustrine paleoseismic investigations has considerably increased in the last two decades. Lacustrine paleoseismology research commonly focuses on Mass Wasting Deposits (MWD) and Soft Sediment Deformation Structures (SSDS). Catchment Response (CR), which is defined as temporary amplification of erosion rates in catchments due to strong ground motions, is another sedimentary trace of paleoearthquakes in lakes. This study investigates paleoseismic evidences in varved sediments of Köyceğiz lake along 19 gravity cores with lengths ranging between 98.80 and 138.70 cm. High-resolution elemental profiles together with optical images were obtained by ITRAX micro-XRF scanner. Varve chronology was generated based on both ITRAX optical and XRF data along one core and the other cores were stratigraphically correlated by using Ca/Ti profiles. It is observed that there is no MWDs in the cores although the region has been experienced several noticeable earthquakes during the last ca. 600 years. The CR due to 1959 earthquake is clearly detected in all of the cores as distinct anomalies along the Cr/Ti profiles. However, the CRs due to earthquakes in mid-19th century are observed only in the northern basin of which catchment is significantly bigger than the one of southern basin. SSDS in Köyceğiz sediments contains faults, intraclast breccia and laminae disturbances. Besides numerous SSDS temporally correlating with the earthquakes in the region, many other SSDS that are not correlating to neither each other nor earthquakes were also detected. This observation implies that earthquakes may not induce SSDS not only at the water/sediment interface but also in the deeper parts of the sequence. It was also found that, in addition to peak ground acceleration (PGA), peak ground displacement (PGD) due to earthquakes may be a controlling factor on the formation of SSDS.