Spor bilimleri fakültesi öğrencilerinin spora yönelik tutum ve sağlıklı yaşam becerilerinin incelenmesi
Investigation of sports sciences faculty students' attributes to sports and healthy life skills
  1. Tez No: 786273
  2. Yazar: FATMA ÖZKARSLI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GAMZE DERYAHANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Spor Bilimleri Fakültesi öğrencilerinin spora yönelik tutum ve sağlıklı yaşam becerilerinin incelenmesi bu çalışmanın amacını oluşturmaktadır. Çalışmanın evreni Hitit Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesinde eğitim alan aktif öğrencilerdir. Çalışmada öğrencilerin demografik özelliklerini belirlemeye yönelik hazırlanmış ''Kişisel Bilgi Formu'',“Üniversite Öğrencilerinin Spora Yönelik Tutumları Ölçeği”ve“Üniversite Öğrencilerinde Sağlıklı Yaşam Becerileri Ölçeği”uygulanmıştır. Araştırma bulguları, katılımcıların spora yönelik tutumları ile sağlıklı yaşam becerileri arasında anlamlı bir ilişkisi olduğu sonucunu ortaya koymaktadır. Ayrıca, katılımcıların bazı demografik değişkenlere göre sağlıklı yaşam becerileri ve spora yönelik tutumların ikili gruplar ile karşılaştırılmasında farklılıklar olduğu görülmektedir. Çalışmanın, spora yönelik tutum ve sağlıklı yaşam becerileri açısından sunacağı bilgilerle literatüre katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to make a research on the attitudes towards sports and healthy life skills of the Faculty of Sport Sciences' students. At the center of this research are active students studying at the Faculty of Sports Sciences of Hitit University. In the study,“Personal Information Form”,“Scale of Attitudes of University Students Towards Sports”and“Scale of Healthy Living Skills for University Students”were applied to determine the demographic characteristics of the students. Research findings reveal that there is a significant relationship between the attitudes of the participants towards sports and the healthy living skills. Additionally, it is seen that there are differences in the comparison of the participants' healthy living skills and attitudes towards sports according to some demographic variables with the binary groups. It is believed that this study will contribute to the literature with the information it will provide in terms of attitudes towards sports and healthy living skills.