Sigara içen obez bireylerde fiziksel aktivite ve kognitif etkilenimin araştırılması
Investigation of physical activity and cognitive affect in obese individuals who smoke
  1. Tez No: 949002
  2. Yazar: BEYZA EFE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVGİ ÖZALEVLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyopulmoner Fizyoterapi Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kardiyopulmoner Fizyoterapi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Sigara ve obezite çağımızın en büyük problemlerindendir. Obezite, fiziksel aktiviteye ve kognitif fonksiyona olumsuz etki etmektedir. Çalışmamızın amacı; genç obez bireylerde sigara tüketiminin fiziksel aktiviteye ve kognitif fonksiyona etkilerini araştırmaktır. Çalışmamıza 56 obez birey (18-30 yaş) dahil edildi. Katılımcılar sigara içen (n = 28) ve sigara içmeyen (n = 28) olmak üzere iki gruba ayrıldı. Grupların demografik bilgileri, tanita verileri ve klinik verileri kaydedildi. Abdominal yağlanma skinfold ile ölçüldü, Bireylerin fiziksel fonksiyonları endurans mekik test ile değerlendirildi yürüme mesafeleri ve yürüme süreleri kaydedildi. Sağlıkla ilişkili yaşam kalitelerini değerlendirmek için SF- 36 kullanıldı. Pittsburg Uyku Kalitesi İndeksi ile uyku kalite değerlendirmesi yapıldı. Fiziksel aktivite değerlendirmesi için IPAQ kullanıldı ve MET değerleri kaydedildi. Kognitif fonksiyon değerlendirmesi için d2 test kullanıldı alt parametre değerlendirmeleri yapıldı ve kaydedildi, bireylerin dikkat değerlendirmesi yapıldı. Demografik bilgiler açısından iki grup birbirine benzerdi (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Smoking and obesity are among the biggest problems of our age. While the obesity rate increases every year worldwide, smoking is also increasing and the age range in which both obesity and smoking begin to be seen is gradually decreasing. Obesity has a negative effect on physical activity and cognitive function. The accompanying smoking problem with obesity may increase this negative effect. The aim of our study is to investigate the effects of smoking on physical activity and cognitive function in young obese individuals. 56 obese individuals were included in our study. Participants were divided into two groups as smokers (n = 28) and non-smokers (n = 28). Demographic information, diagnostic data and clinical data of the groups were recorded. Abdominal fat was measured with skinfold, physical functions of the individuals were evaluated with endurance shuttle test, walking distances and walking times were recorded. SF-36 was used to evaluate health-related quality of life. Sleep quality was assessed with Pittsburg Sleep Quality Index. IPAQ was used for physical activity assessment and MET values were recorded. d2 test was used for cognitive function assessment, subparameter assessments were made and recorded, and individuals' attention assessment was performed. The two groups were similar in terms of demographic information (p>0.05).