Kadınların menopoz tutumlarının jinekolojik kontrolleri sürdürmemotivasyonlarına etkisi
Maintaining gynecological control of women's menopaus attitudeseffect on motivations
- Tez No: 786318
- Danışmanlar: PROF. DR. NEVİN AKDOLUN BALKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Araştırma, kadınların menopoz tutumlarının jinekolojik kontrolleri sürdürme motivasyonlarına etkisini belirlemek amacıyla Milas Devlet Hastanesi'nde çalışan kadınlarda yapılmıştır. Kesitsel, tanımlayıcı özellikteki çalışmanın örneklemini 200 kadın oluşturmuştur. Örnekleme; çalışmaya katılmayı kabul eden, iletişimi engelleyen ve tedavi gerektirecek düzeyde ruhsal problemi olmayan, 40-64 yaş aralığında olan, okuryazar ve evli kadınlar alınmıştır. Veriler, Tanıtıcı Bilgi Formu ve Menopoz Tutum Değerlendirme Ölçeği kullanılarak, etik kurul ve resmi izinler ile kadınların bilgilendirilmiş onamı alındıktan sonra online olarak toplanmıştır. Veriler tanımlayıcı istatistikler, Mann Whitney U, Kruskal Wallis ve sıralı lojistik regresyon analizi ile değerlendirilmiş ve p0.05).
Özet (Çeviri)
The study was conducted in women working in Milas State Hospital in order to determine the effect of women's menopausal attitudes on their motivation to maintain gynecological controls. The sample of the cross-sectional, descriptive study consisted of 200 women. The sample included literate and married women aged 40-64, who agreed to participate in the study, had no mental problems that prevented communication and required treatment. The data were collected online using the Introductory Information Form and the Menopause Attitude Assessment Scale, after obtaining the informed consent of the women with the ethics committee and official permissions. The data were evaluated with descriptive statistics, Mann Whitney U, Kruskal Wallis and ordinal logistic regression analysis and p0.05).