A Postcolonial Reading of pantomime by Derek Walcott and Cloud 9 by Caryl Churchill
Derek Walcott'un Postkolonyal Pantomim Okuması ve Caryl Churchill'in Bulut 9'u
- Tez No: 786362
- Danışmanlar: PROF. DR. ANSAM RİYADH ABDULLAH AL-MAROOF
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Nitekim İngiltere'nin başını çektiği sömürgeciliğin Karayipler ve Afrika gibi çeşitli bölgelerdeki etkileri, bu bölgelerdeki insanları psikolojik ve sosyal zorluklarla baş başa bırakmıştır. Sömürgeciler, siyasi ve ekonomik sorunların yanı sıra, sömürgeleştirilmiş ülkeleri genellikle gelişmemiş üçüncü dünya toplumları olarak görüyorlardı. Sömürgeciler kültürlerini ve değerlerini üstün göstermeyi amaçlar. Sömürgecileri kendi kültürlerinden vazgeçirerek sömürgecileri taklit etmeye çalışırlar. Bu tez iki romanı inceliyor. Postkolonyal teori açısından Derek Walcott'un Pandomim ve Caryl Churchill'in Cloud Nine'ı. Yazarlar genellikle sömürgecilerin bu değerlerini sömürgecilik döneminde normalleştirdiler ve 2. Dünya Savaşı'nın sonuna kadar muhatap sesi ihmal ettiler. Edward Said, Orientalism (1978) adlı eserinde sömürgeci etkileri ciddi bir şekilde göstermiştir. Bu yayın, postkolonyal yazarların akademik ilgiyi çektiği başlangıç çizgisi oldu. Sömürgecilerin etkisi, sömürgecilerin bağımsızlıktan sonra da sömürülmesi anlamına gelen neo-sömürgecilikte de devam etti. Bu tezin temel amacı, seçilen iki romanda postkolonyal teori kavramlarının kullanımının izini sürmektir.
Özet (Çeviri)
Indeed, the effects of colonialism led by England in several areas, such as the Caribbean and Africa, left people in these areas with psychological and social difficulties. Besides political and Ieconomic problems, Colonizers often viewed colonized countries as undeveloped third-world societies. Colonizers aim to show their cultures and values as supreme. They make colonizers abandon their own culture and attempt to mimic colonizers. This thesis analysis two novels. Derek Walcott's Pantomime and Caryl Churchill's Cloud Nine in terms of Postcolonial theory. The writers usually normalized these values of colonizers during the colonial era, and all neglected the counterpart voice until the end of World War II. In his Orientalism (1978), Edward Said showed the colonial effects seriously. This publication became the starting line from which postcolonial writers acquired scholarly attention. The colonizers' impact continued in neo-colonialism, which means the exploitation of the colonizers even after independence. The main aim of this thesis is to trace the use of postcolonial theory concepts in the selected two plays.