Etik değerler bağlamında Fârâbînin ahlâk felsefesi
Moral philosophy of Al-Farabi in the context of ethical values
  1. Tez No: 786383
  2. Yazar: EMRAH EMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADEM SAĞIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Fârâbî'nin etik değerler bağlamında Farabi'nin ahlâk felsefesi baslıklı tezimizde temel çabamız; İslam Felsefesinin önemli temsilcilerinden olan Fârâbî'nin ahlâk felsefesini ortaya koymaya çalışmaktır. Çalışmamızda Fârâbî'nin İslam felsefesindeki yeri ve metoduna değinerek eserlerinin temel özellik ve içerikleri ahlâk felsefesi açısından ve etik değerler bakımından ele alınmıştır. Tez çalışmamız dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, genel anlamada etik kavramına değinilmiştir. İkinci bölümde, ahlak ve ahlak felsefesi konusuna değinilmiştir. Üçüncü bölümde de Fârâbî'nin İslam Felsefesindeki yeri ve önemi üzerinde durularak eserlerinin genel bir değerlendirilmesi yapılmıştır. Dördüncü bölümde ise; Fârâbî'de Ahlâk baslığı altında, onun düşünce sistemi içinde ahlâkın kaynagı, ahlâk-etik ilişkisi, ahlâkın geliştirilmesi ve eğitimi, saadet, fazilet, haz ve elem, iyi ve kötü, ölüm ve mutluluk konusundaki görüşleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Our main effort in our thesis titled Farabi's moral philosophy in the context of Fârâbî's ethical values; It is to try to reveal the moral philosophy of Farabi, one of the important representatives of Islamic Philosophy. In our study, by referring to the place and method of Farabi in Islamic philosophy, the main features and contents of his works are discussed in terms of moral philosophy and ethical values. Our thesis consists of four parts. In the first chapter, the concept of ethics in general was mentioned. In the second part, the subject of morality and moral philosophy is mentioned. In the third chapter, a general evaluation of Fârâbî's works has been made by emphasizing the place and importance in Islamic Philosophy. In the fourth chapter; Under the title of Ethics in Fârâbî, his views on the source of morality, the relationship between ethics and ethics, the development and education of morality, happiness, virtue, pleasure and pain, good and evil, death and happiness in his system of thought were examined.