Türk toplumundaki bireylerin Bruksizm ve Temporomandibular eklem hastalıkları ile ilgili farkındalık ve bilgi düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of awareness and knowledge level of individuals in Turkish society about Bruxism and Temporomandibular joint diseases
- Tez No: 844933
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERKAN ÖZKAN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı Türk toplumundaki bireylerin diş sıkma problemi ve çene eklemi hastalıkları ile ilgili farkındalığını ve bilgi düzeyini anket aracılığıyla değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Dahil edilme kriterlerine uygun bireylere yüz yüze, e-posta ve sosyal medya aracılığıyla 2 bölümden oluşan toplam 16 soruluk bir anket uygulanmıştır. Anket, 275 kadın ve 151 erkek katılımcı tarafından cevaplanmıştır. Elde edilen veriler istatiksel olarak değerlendirilmiştir. Bulgular: Anketimize 14-66 yaş aralığında, 275'i kadın ve 151'i erkek olan toplam 426 kişi katılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to evaluate the awareness and knowledge level of individuals in the Turkish society about bruxism and temporomandibular disorders through a survey. Material and Method: A survey consisting of 2 parts and a total of 16 questions was administered to individuals who met the inclusion criteria, face to face, via e-mail and social media. The survey was answered by 275 female and 151 male participants. The obtained data were evaluated statistically. Results: A total of 426 people, 275 women and 151 men, aged 14-66, participated in our survey.