Kadın infertil hastaların foliküler sıvı örneklerinde micro-rna122 ekspresyon düzeylerinin araştırılması
Investigation of micro-rna122 expression levels in follicular fluid samples of female infertile patients
  1. Tez No: 998395
  2. Yazar: SEVGİ DEMİRLİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ORÇUN AVŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Moleküler Tıp, Molecular Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Bilim Dalı
Özet
İnsan üremesi; folikülogenezi, oogenezi, embriyo bölünmesi/gelişimi, blastosist oluşumu, implantasyon ve canlı doğumu içeren karmaşık bir süreçtir. Bu süreçlerden herhangi birinin anormal olması veya durması, üreme sorunlarına yol açabilmektedir. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) infertiliteyi, başarılı bir gebelik olmaksızın 12 ay içinde gebelik elde edilememesi olarak tanımlamaktadır. İnfertilite, dünya genelinde üreme çağındaki çiftlerin %8 ila %12'sini etkilemekte ve küresel ölçekte önemli bir üreme sağlığı sorunu oluşturmaktadır. İnfertiliteye genetik ve epigenetik faktörlerin etki ettiği bilinmekle birlikte, patobiyolojik mekanizmaları hala tam olarak aydınlatılamamıştır. Bu nedenle, hastalığın tanı ve tedavisinde yeni biyobelirteçlerin belirlenmesi önem arz etmektedir. Son çalışmalar, foliküler sıvıdaki miRNA'ların üreme potansiyeli ve folikül sağlığı hakkında fikir verebileceğini ortaya koymuştur. Bu çalışmanın amacı, Türk popülasyonunda folikül sıvı örneklerinde Grade 1 (yüksek kalite) ve Grade 2 (düşük kalite) embriyo skorlarına göre microRNA-122 ekspresyon profilini karşılaştırmak, düzenleyici RNA molekülünün infertiledeki rolünü belirlemek ve biyobelirteç olma potansiyelini araştırmaktır. Bu çalışmada, Türk popülasyonunda açıklanamayan infertilite tanısı alan 100 kadına ait foliküler sıvı örneği incelenmiştir. Katılımcılar, düşük kalite embriyo (hasta grubu) ve yüksek kalite embriyo (kontrol grubu) olmak üzere iki gruba ayrılmıştır. Yüksek ve düşük kaliteli embriyoya sahip kadınlarda klinik ve biyokimyasal parametreler ile foliküler sıvıda miR-122 ekspresyon seviyeleri karşılaştırılmıştır. Normal dağılım analizlerinde, folikül uyarıcı hormon (FSH) dışındaki tüm değişkenlerin normal dağılıma uymadığı belirlenmiş ve buna göre uygun istatiksel testler uygulanmıştır. Gruplar arasında yaş, folikül uyarıcı hormon (FSH), luteinleştirici hormon (LH), östrodiol (E2), anti-müllerian hormon (AMH) ve antral follikül sayı (AFC) değerleri açısından anlamlı farklılıklar saptanmamıştır (p>0.05). Buna karşın, yüksek kaliteli embriyo grubunda oosit sayısı (OC) (p=0.030), pronükleer (PN) sayısı (p<0.001) ve embriyo sayısı (p=0.008) anlamlı derecede yüksek bulunmuştur. Bu bulgular, yüksek kaliteli embriyo grubunda üreme potansiyelinin daha güçlü olabileceğini göstermektedir. Gruplar arasında foliküler sıvıda miRNA-122 ekspresyon düzeyleri arasında anlamlı bir fark tespit edilmemiştir (p>0.05). Bu sonuç, çalışmada incelenen Türk popülasyonunda foliküler sıvıdaki miR-122 ekspresyonunun embriyo kalitesi ile doğrudan ilişkili olmadığını göstermektedir. Sonuç olarak, oosit, PN ve embriyo sayılarının embriyo kalitesi ile ilişkili olduğu, ancak foliküler sıvı miR-122 ekspresyonunun biyobelirteç adaylığına dair kanıt sunmadığı bulunmuştur. Daha geniş örneklemli ve farklı etnik grupları içeren çalışmalar, bu bulguların doğrulanması için gereklidir.
Özet (Çeviri)
Human reproduction is a complex process involving folliculogenesis, oogenesis, embryo division/development, blastocyst formation, implantation, and live birth. Abnormalities or interruptions in any of these processes can lead to reproductive problems. The World Health Organization (WHO) defines infertility as the inability to achieve pregnancy within 12 months without a successful pregnancy. Infertility affects 8 to 12% of couples of reproductive age worldwide and is a significant global reproductive health issue. Although genetic and epigenetic factors are known to influence infertility, the pathobiological mechanisms remain unclear. Therefore, identifying new biomarkers for the diagnosis and treatment of the disease is important. Recent studies have shown that miRNAs in follicular fluid may provide insight into reproductive potential and follicle health. The aim of this study is to compare the microRNA-122 expression profile in follicular fluid samples from the Turkish population according to Grade 1 (high quality) and Grade 2 (low quality) embryo scores, to determine the role of the regulatory RNA molecule in infertility, and to investigate its potential as a biomarker. In this study, follicular fluid samples from 100 women diagnosed with unexplained infertility in the Turkish population were examined. Participants were divided into two groups: low-quality embryo (patient group) and high-quality embryo (control group). Clinical and biochemical parameters, as well as miR-122 expression levels in follicular fluid, were compared between women with high- and low-quality embryos. In normal distribution analyses, it was determined that all variables except follicle stimulating hormone (FSH) did not follow a normal distribution, and appropriate statistical tests were applied accordingly. No significant differences were found between the groups in terms of age, follicle-stimulating hormone (FSH), luteinizing hormone (LH), estradiol (E2), anti-Müllerian hormone (AMH), and antral follicle count values (AFC) (p>0.05). In contrast, the number of oocytes (OC) (p=0.030), pronuclear (PN) number (p<0.001), and number of embryos (p=0.008) were significantly higher in the high-quality embryo group. These findings suggest that reproductive potential may be stronger in the high-quality embryo group. No significant difference was detected in miRNA-122 expression levels in follicular fluid between groups (p>0.05). This result indicates that miR-122 expression in follicular fluid is not directly related to embryo quality in the Turkish population studied. In conclusion, oocyte, PN, and embryo counts were found to be associated with embryo quality, but follicular fluid miR-122 expression did not provide evidence for its potential as a biomarker. Studies with larger samples and different ethnic groups are needed to validate these findings.