İşitme engelli kadınların pelvik taban kas egzersizi özetkilik algılarının değerlendirilmesi
Self–efficacy perceptions of hearing-impaired women regarding the practi̇se of pelvic floor muscle exercise
- Tez No: 786429
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLBU TANRIVERDİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Dünya genelinde yaklaşık 466 milyon, Türkiye'de ise yaklaşık 180 bin işitme engelli birey bulunmaktadır. Yapılan araştırmalar engelli kadınların sağlık hizmetlerine ulaşması önünde birçok engel yaşadıkları ve bunların sağlıklarını olumsuz etkilediğini göstermiştir. Bu bağlamda bu araştırmada inkontinans ve pelvik organ prolapsusunu önlemek gibi birçok olumlu etkiye sahip olan kegel egzersizlere yönelik işitme engelli kadınların özetkilik algılarının değerlendirilmesi amacıyla yapıldı. Tanımlayıcı olan bu çalışma Şubat 2021-Kasım 2022 tarihleri arasında yapıldı. Araştırmanın evrenini Sivas İşitme Engelliler Spor Kulübü ve Sivas Belediyesi Engelli Kültür Merkezi'ne üye/kursiyer 328 işitme engelli kadın oluşturdu. Örneklem seçimine gidilmedi. Ulaşılan ve çalışmaya katılmayı kabul eden 193 kadın ile çalışma tamamlandı. Çalışmaya başlamadan önce etik kurul, kurum ve katılımcılardan izin alındı. Veriler anket formu ile işaret dili bilen araştırmacı tarafından Kültür Merkezinde yüz yüze toplandı. Anket formunun içeriğini, kadınları tanımlayan sorular ile Broome Pelvik Taban Kas Egzersizi Öz-Etkililik Ölçeği oluşturdu. Veriler SPSS 25.0'de tanımlayıcı istatistik, anova, t testi ve pearson korelasyon testleri kullanılarak değerlendirildi. Çalışmadaki kadınların yaş ortalaması 36,07±12,23 engellilik yüzde değerlerinin ortalaması ise 64,36±15,94'dür. Kadınların pelvik taban egzersizlerini %28,50'sinin (n=55) daha önce duyduğu, %33,16' sının (n=64) bildiği, bilenlerin %46,88'inin (n=30) bu bilgiyi sağlık personelinden aldığı belirlendi. Kadınların %16,06'sinin (n=31) egzersizleri haftada bir defa %61,14'ünün (n=118) ise bu egzersizleri hiç yapmadığı belirlendi. Araştırma sonucuna göre kadınların Broome pelvik taban kas egzersizi öz-etkililik ölçeği toplam puan ortalaması 35,71±27,03 olarak belirlendi.
Özet (Çeviri)
There are approximately 466 million hearing impaired individuals in the world and approximately 180 thousand in Turkey. Studies have shown that women with disabilities experience many obstacles in front of accessing health services and that these negatively affect their health. In this context, in this study, it was conducted in order to evaluate the summary perceptions of hearing impaired women towards kegel exercises, which have many positive effects such as preventing incontinence and pelvic organ prolapse. The descriptive study was conducted between February 2021 and November 2022. The universe of the research consisted of 328 hearing-impaired women who were members/trainees of Sivas Deaf Sports Club and Sivas Municipality Disabled Cultural Center. Sample selection was not made. The study was completed with 193 women who were reached and agreed to participate in the study. Before starting the study, permission was obtained from the ethics committee, institution and participants. The data were collected face to face in the Cultural Center by the researcher who knows sign language with a questionnaire. The questionnaire was collected using questions describing women and the Broome Pelvic Floor Muscle Exercise Self-Efficacy Scale. Evaluation of data was analyzed using SPSS 25.0 program, descriptive statistics, Anova, T test and Pearson Correlation test. In the study, the mean age of the women was 36.07±12.23, and the mean disability percentage was 64.36±15.94. Women's knowledge of pelvic floor exercises; 28.50% (n=55) had heard of pelvic floor exercises before, 33.16 % (n=64) knew pelvic floor exercises, 46.88 % (n=30) of those who knew this information from health personnel. It was determined that 29.69 % (n=19) midwives heard the information received, and 16.06 % (n=31) performed the exercises once a week. It was determined that 61.14 % (n=118) of the women had never done these exercises. According to the results of the women Broome Pelvic Floor Muscle Exercise Self-Efficacy Scale total score average was 35.71±27.03 moderate.