Investigation of some effects of radio waves on the male reproductive system
Radyo dalgalarının erkek üreme sistemi üzerindeki bazı etkilerinin incelenmesi
- Tez No: 786502
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇİĞDEM YÜKSEKTEPE ATAOL, PROF. DR. AMER DAWOOD MAJEED
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyofizik, Biophysics
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışma, radyo dalgalarına maruz kalındığında meydana gelen vücut ısısındaki yükselme nedeniyle enzim aktivitesindeki artışları araştırmayı ve kablosuz cihazların yaydığı radyo frekansının erkeklik hormonları üzerindeki etkisini bularak, bu cihazların optimal ve doğru kullanımı ile elektromanyetik kirliliği azaltmayı amaçlamaktadır. Radyo frekans (RF) emisyonlarına dayalı iletişim teknolojileri günlük hayatımıza büyük faydalar sağlamaktadır. Ancak, bu teknolojilerin hızla gelişmesi, halk sağlığı üzerindeki potansiyel etkileri konusunda endişelere yol açmaktadır. Bu tez çalışmasında, termal olmayan RF'nin farelerin vücut ısısı üzerindeki etkileri ve ilgili mekanizmaları araştırılmıştır. Radyo dalgalarına maruz kalan gruplarda östrojen ve testesteron seviyelerinde değişiklik gözlenmiştir. Radyasyon uygulamasının testis dokusunda dejenerasyona ve testis morfolojisinde yapısal bozukluğa neden olduğu, radyasyon uygulaması yapılmayan sağlıklı ratlarda tek başına melatonin uygulamasının sperm üretimi üzerinde olumlu etkisi olduğu, radyasyon uygulaması ile birlikte verilen melatoninin ise kısmi koruyucu etkisi olduğu tespit edilmiştir. Maruz kalan grupta ışık fazındaki ortalama vücut sıcaklığının, kontrol grubuna göre daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. TRPM8 geninin ifadesi, trigeminal ganglionlarda RF'den etkilenmemiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the increase in enzyme activity due to the increase in body temperature caused by exposure to radio waves and to reduce electromagnetic pollution by the optimal and correct use of these devices by finding the effect of radio frequency emitted by wireless devices on the male hormones. Communication technologies based on radio frequency (RF) emissions provide great benefits to our daily lives. However, the rapid development of these technologies raises concerns about their potential impact on public health. In the thesis study, we investigated the effects of non-thermal RF on the body temperature of mice and related mechanisms. Changes in estrogen and testosterone levels were observed in groups exposed to radio waves. It was determined that radiation application caused degeneration in testicular tissue and structural disorder in testicular morphology, melatonin alone had a positive effect on sperm production in healthy rats without radiation application, and melatonin given together with radiation application had a partial protective effect. It was found that the average body temperature in the light phase was higher in the exposed group compared to the control group. TRPM8 gene expression was not affected by RF in trigeminal ganglia.