Kuersetin ve siyah fermente sarımsağın doksotaksel ile kombinasyonunun karaciğer kanseri hücreleri üzerine etkisi
The effect of the combination of quercetin and black fermented garlic with docetaxel on liver cancer cells
- Tez No: 786513
- Danışmanlar: PROF. DR. AZİZE ŞENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya (Ecz) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Biyokimyası Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç: Bu çalışmada amacımız kemoterapötik ve radyoterapötiklere nispeten dirençli agresif hücre tipi olan Hep3B hücre hattında kuersetin ve siyah sarımsak ekstresinin tek başlarına ve doksotaksel ile kombinasyonunun antikanser aktivite üzerine etkisini incelemektir. Gereç ve Yöntem : Siyah sarımsaktan etanol ile siyah sarımsak ekstresi (SSE) hazırlandı. Hep3B hücreleri SSE, kuersetin, lipozomal kuersetin, ve doksotaksel ile 24 saat inkübe edildi. Sitoktoksik etkileri incelendi. Hücre canlılığı MTT testi ile belirlendi. Ayrıca SSE ve lipozomal kuersetinin doksotaksel ile değişen konsantrasyonlarda kombinasyonları ile de hücreler inkübe edildi. Kombinasyon indeksleri (CI) hesaplandı.
Özet (Çeviri)
Aim: Our aim in this study is to investigate the effect of the combination of quercetin and black garlic extract separately and with docetaxel on anticancer activity in Hep3B cell line, which is an aggressive cell type that is relatively resistant to chemotherapeutic and radiotherapeutics. Materials and Methods: Black garlic extract (SSE) was prepared with ethanol from black garlic. Hep3B cells were incubated with SSE, quercetin, liposomal quercetin, and docetaxel for 24 hours. Their cytotoxic effects were examined. Cell viability was determined by the MTT test. In addition, cells were incubated with varying concentrations of combinations of SSE and liposomal quercetin with docetaxel. Combination indices (CI) were calculated.