The effects of private equity on the financial performance of the firms
Özel sermayenin firmaların finansal performansı üzerindeki etkileri
- Tez No: 786526
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SITKI SÖNMEZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Finans Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Finans Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Özel sermaye yatırımları finans dünyasında giderek daha büyük bir yer tutuyor. Rolleri hem işletmeler hem de akademisyenler için ilgi çekicidir. Bu tezin amacı, özel sermayenin firmaların finansal performansını nasıl etkilediğini görmektir. Bu tezde, özel sermayenin firmaların finansal performansı üzerindeki etkisini değerlendirmek için ekonometrik bir model kullanılmıştır. Rassal etkiler modeli, özel sermayenin nasıl çalıştığını ve özel sermaye ile küçük ve orta ölçekli işletmelerin (KOBİ'ler) özel sermayeden fon aldıktan sonra finansal olarak ne kadar iyi performans gösterdikleri arasında ne tür bir ilişki olduğunu anlamak için kullanılmıştır. Bu tez için kullanılan veriler, 2012-2020 yılları arasında Thomson Reuters Refinitiv veri tabanından alınmıştır ve risk sermayesi fonları tarafından desteklenen 181 listelenmemiş şirket toplanmıştır. Ancak yetersiz finansal bilgi nedeniyle, çalışmamızda bu şirketlerden yalnızca 54'ü incelenmiştir. Bu tezde üç bağımsız değişken - yönetim kurulu büyüklüğü, anlaşma sayısı ve girişim sermayesi fonu - ve bir bağımlı değişken - girişim sermayesi getirisi - incelenmiştir. Bu tezin sonuçları, işlem sayısının firmanın finansal performansını doğru bir şekilde tahmin etmediğini göstermektedir. Bu durum, fonun işlem sayısı ile bu tezde incelenen değişken arasında bir ilişki olmadığını göstermektedir. Bir firmanın finansal performansı, diğer araştırmacıların da öngördüğü gibi, özel sermaye fonu ile iyileşmektedir. Son olarak, yönetim kurulu büyüklüğünün öz sermaye karlılığı üzerinde negatif bir etkisi vardır. Bir firmanın finansal performansı yönetim kurulu büyüklüğünden etkilenmemektedir.
Özet (Çeviri)
Private equity investments are taking a larger part in the finance world. Their role is of interest for both businesses and academicians. The purpose of this thesis is to see how private equity affects the financial performance of firms. In this thesis, an econometric model is used to evaluate the effect of private equity on the financial performance of firms. The random effects model is used to figure out how private equity works and what kind of relationship there is between private equity and how well small and medium-sized businesses (SMEs) do financially after receiving funding from private equity. The data used for this thesis comes from the Thomson Reuters Refinitiv database between 2012 and 2020, 181 unlisted companies backed by venture capital funds are collected. But due to insufficient financial information, only the study confirmed 54 unlisted companies, including 9 French, 9 Canadian, 9 American, 9 Mexican, 9 London, and 9 German companies that received private equity support between 2012 and 2020 on Thompson Reuters are examined in this thesis . This thesis looked at three independent variables - board size, number of deals, the amount of capital invested and a dependent variable -private equity return. The results of this thesis indicate that the number of transactions does not accurately predict the financial performance of the firm. This indicates that there does not appear to be a relationship between the number of transactions of the fund and the variable examined in this thesis. A firm's financial performance improves with the amount of capital invested , which is also what other researchers have predicted. Finally, board size has a negative effect on return of private equity. A firm's financial performance is not affected by board size.