Kentsel mekan sakatlık ilişkisi bağlamında yerel yönetimlerin politikaları: İstanbul Büyükşehir Belediyesi üzerinden bir inceleme (Niteliksel bir araştırma)
Local government policies in the context of the relationship between the urban space and disability: a review of Istanbul Metropolitan Municipality (A qualitative research)
  1. Tez No: 328586
  2. Yazar: MAKBULE ŞİRİNER ÖNVER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PELİN PINAR ÖZDEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 378
Özet
Dünya nüfusunun %15'i Türkiye nüfusunun%12,29'u sakattır. Böylesine yüksek bir oranda sakat bir nüfus olmasına rağmen sakatlar görünmez. Günlük yaşama çok nadir dâhil olurlar. Kapatılma kurumlarında, hastanelerde veya evlerinde bir nevi hapis hayatı yaşarlar. Günlük yaşam ve onun geçtiği mekânlar sakatları görünmez kılar. Bu yüzden sosyal bilimler de sakatları yıllarca görmemiştir.Tıp biliminin konusu olarak görülen sakatlık uzun yıllar sadece tıp bililimin konusu olmuştur. Sakat hareketi ve beraberinde gelişen sakatlık çalışmaları ile sakatlık, sosyal bilimlere dâhil olmuştur. Sakatlığın bireysel ve tıbbi bir sorundan ziyade sosyal bir baskı olduğundan yola çıkan araştırmacıların sayesinde sakatlığın toplumsal ile olan ilişkisi anlaşılmaya çalışılmıştır. Yeti yitimli bireyin normal bedenlere göre oluşturulmuş bir toplumsal düzende karşılaştığı baskı, dışlama ve ayrımcılık bireyi sakat hale getirmektedir.Yeti yitiminin sakatlığa dönüşmesinde üretim ve yeniden üretim süreçleri önemli bir rol oynamaktadır. Bu süreçlere katılabilecek olanlar ?normal? bedenlere sahip olanlardır. Kentsel mekân, gündelik yaşamda gömülü olan sakatları dışlayan bu toplumsal ilişkileri deşifre edebilecek potansiyele sahiptir. Çünkü kentsel mekân sakatlık ilişkisi basit ve tek yönlü bir ilişki değildir. Bunun anlaşılabilmesi mekân ile toplumsal olan arasındaki ilişkilerin anlaşılabilmesini gerektirmektedir.Sakatların kentsel mekânda nasıl görünmez olduğu bunda yerel yönetim politikalarının yerinin ne olduğu bu çalışma kapsamında anlaşılmaya çalışılmaktadır. Alan çalışması için İstanbul hem Türkiye'nin en büyüklük hem de sakatlık çalışmalarında merkezi düzeyde etkisi olmasından dolayı seçilmiştir. Sakatlarla derinlemesine yapılan mülakatlar ile İstanbul özelinde kentsel mekân sakatlık ilişkisi anlaşılmaya ve yerel yönetim politikaları değerlendirilmeye çalışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
15% of World's population and 12.29% of Turkey's population are disabled. Disabled people are invisible, despite the fact that they make a high proportion of the population. They involve in daily life very rarely. They almost live a prison life in the confinement institutions, hospitals or in their homes. Daily life and the sites it takes place make the disabled invisible. Therefore, social sciences had not seen disabled people for so long.Disability had only been the subject of medical sciences for a long time. It has been included in social sciences due to the disability rights movement which led to the disability studies. The relation of disability with societal began to be understood through the research which has pointed out that disability is a more of a social issue than a personal and medical problem. Restraint, exclusion and discrimination faced by the impaired person in the society which is formed for normal bodies have been turning the impaired person into a disabled one.Processes of both production and reproduction play important roles in the conversion of impairment into disability. Persons who can join these processes have ?normal? bodies. The urban space has the potential to decode the social relations which exclude disabled persons who are buried in daily life. Because, the urban space and disability relation is not simple and unidirectional. In order to comprehend this relation, it is necassary to understand the connection between the spatial and the social..This study aims to explore how disabled people are invisible in the urban space and what role the policies of the local governments play in this. Istanbul was chosen for the fieldwork because of its size and effects on the disability studies. In-depth interviews have been carried out with disabled persons in order to analyze the relation between the urban space and disability as well as local government policies in the case of Istanbul.