A qualitative study on temporal experiences of psychotherapists working with psychoanalytic/psychodynamic approach
Psikoanalitik/psikodinamik yaklaşımla çalışan psikoterapistlerin zamansal deneyimleri üzerine nitel bir çalışma
- Tez No: 786583
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALEV ÇAVDAR SİDERİS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Literatürde hastaların zaman deneyimlerini inceleyen çalışmalar olmasına rağmen, psikoterapistlerin zaman deneyimlerini psikanalitik açıdan inceleyen hiç çalışma yoktur. Bu yüzden, mevcut çalışma psikanalitik/psikodinamik yaklaşımla çalışan psikoterapistlerin zaman deneyimlerini incelemeyi hedefler. Bu çalışma, temel olarak psikoterapistlerin zaman deneyimlerinin seanslarda ve gündelik hayatta nasıl değiştiğini ve terapötik ilişki ve süreç derinleştikçe zaman deneyimin nasıl şekillendiğini araştırır. Bu soruları nitel olarak araştırmak için, araştırmanın katılım şartlarını sağlayan ve yaşları 29 ile 36 arasında değişen on katılımcı ile görüşme yapıldı. Veriler tematik analiz metodu kullanılarak analiz edildi. Üç ana tema ortaya çıktı. Bunlar şöyledir; a) zamanın kapsayıcı işlevi, b) zaman deneyimin göreceliliği, c) zaman akış deneyimi. Bulgular, zaman çerçevesini de içeren zamanın kapsayıcı bir alan olduğunu, böylelikle terapideki her iki tarafa da koruyucu ve güvenli bir ortam sağladığını gösterir. Zaman kapsayıcı bir alan sağlar çünkü kendiliğinden sınırları ve kısıtlılıkları belirleyerek koruyucu bir kalkan oluşturur. Bulgular, zaman çerçevesini de içeren zamanın kapsayıcı bir alan olduğunu, böylelikle terapideki her iki tarafa da koruyucu ve güvenli bir ortam sağladığını gösterir. Ayrıca, değişime ve dönüşüme izin veren tüm anları kuşatan bir kap gibi olduğundan zamanın kuşatıcı bir olgu olduğu da bulundu. Bulgular, ayrıca, zamanın bariz bir şekilde göreceli olarak deneyimlendiği gösterdi. Zaman psikoterapistlerin ilişkisel olarak deneyimlediği değişen bir yapıdır. Yani, hastanın ve psikoterapistin dinamikleri ve ikilinin ilişkisel matrisleri psikoterapistlerin zaman deneyimini değiştirir. Katılımcıların anlatılarına göre, zor koşullar genişlemiş (yavaş) zaman algısına yol açarken memnuniyet veren deneyimler daralmış (hızlı) zaman algısına neden olur. Zamanın donma deneyimi ile ilgili olarak, deneyimlenen travmayı ve seanslarda maruz kalınan travmatik içeriği kapsayan travmatik durumlar donmanın ana nedenidir. Ayrıca, seanslarda zaman akış deneyiminin doğrusal olmadığı da bulundu. Son olarak, sonuçlar, geçmiş, şimdi ve geleceğin ayrı olarak değil beraberce deneyimlendiğini gösterdi. Bulgular, psikanalitik yaklaşımla tartışıldı. Gelecekteki araştırmalar için birtakım önerilerde bulunularak, klinik uygulamaya ilişkin tavsiyeler, çalışmanın sınırlılıkları ve güçlü tarafları tartışıldı.
Özet (Çeviri)
Although in the literature there exist studies on time experience of patients, there is not any research on time experience of psychotherapists. Thus, the present study intends to inquire into the time experiences of psychoanalytically/psychodynamically oriented psychotherapists. The main research questions of the present study are how psychotherapists' time experiences change in session and everyday experience and how the experience of time unfolds for psychotherapists as the process and the therapeutic relationship deepens. To qualitatively examine these questions, ten psychotherapists working with a psychoanalytic/psychodynamic orientation were interviewed. Data were analysed using thematic analysis method. Three main themes were identified as a) containing function of time, b) relativity of time experience, c) time flow experience. The findings delineated that time including the temporal framework is a containing sphere, thereby, providing protective, and safe environment for both parties of the therapy. Also, the findings illustrated that, time itself provides a containing sphere since the presence of time, its own accord, creates a protective shield defining limits and borders. Besides, it was found that time is encompassing; since it is like a container that allows both change and transformation by encompassing all moments. Additionally, findings indicated that time is experienced perspicuously as relative. Time is a changing construct that psychotherapists experience as relational. That is, dynamics of the patient, dynamics of the psychotherapist, and the relational matrix of dyad alter time experiences of psychotherapists. According to participants' narratives, arduous conditions give rise to extended (slow) time perception; on the other hand, satisfactory experiences lead to constricted (fast) time perception. Regarding frozen time experience, the main cause of being frozen is traumatic circumstances which are both experiencing trauma and exposing the traumatic content in sessions. Also, it was demonstrated that in sessions time flow perception is non-linear. Lastly, outcomes emphasized that past, present and future are comprehended together but not separate. Findings of this study were discussed from the psychoanalytic perspective. Clinical implications, limitations, and strengths of the study were discussed with making some recommendations for future studies.