Effects of unemployment on economic growth in Somalia
Somali'de işsizliğin ekonomik büyümeye etkileri
  1. Tez No: 786582
  2. Yazar: SAMIRO OMAR SALAD
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRAH DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi ve Finans Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu çalışma, Somali'nin ekonomik büyümesi ile işsizlik oranı arasındaki ilişkiyi incelemektedir. Bu bağlamda çalışmanın, işsizliğin ekonomik büyümeyi nasıl etkilediğini analiz etmek ülkenin mevcut ekonomik zorlukları ışığında işsizliğin nasıl azaltılacağı ve Somali'de ekonomik büyümenin nasıl iyileştirilebileceğine dair öneriler sunmak amacıyla yapılmıştır. Bu çalışmada yıllık ikincil verileri Sağlamak için 1991- 2020 yılları arasındaki Dünya Bankası ve Birleşmiş Milletler Veri Tabanı kullanıldı. Aradaki ilişkiyi test etmek için toplanan verilerin analizinde sırasıyla ARDL Sınır Testi ve ARDL Modeli Hata Düzeltme Modeli (ECM) kullanıldı. Çalışmanın sonuçları, bu Somali de işsizlik oranı ve ekonomik büyüme arasında uzun vadeli bir ilişkinin yanı sıra işsizlik ile GSYH arasında negatif bir ilişki olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study looked at the connection between Somalia's unemployment rate and its economic growth. This study was done with the intention of analyzing how unemployment affects economic growth and offering suggestions on how to improve economic growth and decrease unemployment in Somalia in light of the country's current economic difficulties. The World Bank database and United Data database were used to provide annual secondary data spanning the years 1991 to 2020. The ARDL Bound Testing and the Parsimonious Error Correction Model (ECM) of the ARDL Model were used to analyze the data collected in order to test the relationship and analyze the effect, respectively. The results demonstrated a long-term relationship between Somalia's unemployment rate and economic growth, as well as a negative relationship between unemployment and GDP.