Tip 2 diyabetik hastalarda omuz ağrısı ve fonksiyonlarının değerlendirilmesi
Evaluation of shoulder pain and functions in TYPE 2 diabetic patients
  1. Tez No: 786681
  2. Yazar: EGEMEN TURAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AKIN DAYAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Amaç: Diyabetiklerde omuz patolojileri prevalansı, diyabetik olmayanlara göre daha yüksektir. DM, omuz ağrısı ve omuz hareket kısıtlılığına neden olmaktadır. Omuz ağrısı ve hareket kısıtlılığı ise fonksiyonel engellilik ve yaşam kalitesinde azalmaya yol açmaktadır. Bu çalışmada T2DM'li hastalarda, omuz ağrısı ve fonksiyonlarının değerlendirilmesi, hastaların HbA1c düzeyleri ve diyabet komplikasyonları ile, omuz ağrısı ve fonksiyonları arasındaki ilişkinin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Prospektif kesitsel tipte olan araştırmamız, 18.07.2022-18.10.2022 tarihleri arasında, Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği Kliniği Diyabet Polikliniğine başvuran tip 2 diyabet hastaları arasında yapılmıştır. Dahil edilme kriterlerini karşılayan toplam 184 hasta çalışmaya alınmıştır. Hastalara sosyodemografik verileri, HbA1c değeri, diyabet süresi, diyabete bağlı komplikasyon varlığı bilgilerini içeren hasta bilgi toplama anketi ve omuz ağrısı ve fonksiyonlarını değerlendirmek için UCLA omuz skoru (UOS) uygulanmıştır. İstatistiksel analizler ve hesaplamalar için IBM SPSS Statistics 21.0 ve MS-Excel 2007 programları kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The prevalence of shoulder pathologies in diabetics is higher than in non-diabetics. DM causes shoulder pain and limitation of shoulder motion. Shoulder pain and limitation of movement lead to functional disability and a decrease in quality of life. In this study, it was aimed to evaluate shoulder pain and functions in patients with T2DM, and to investigate the relationship between patients' HbA1c levels, diabetes complications and shoulder pain and functions. Materials and Methods: Our prospective cross-sectional study was conducted among type 2 diabetes patients who applied to the Haydarpaşa Numune Training and Research Hospital Family Medicine Clinic Diabetes Polyclinic between 18.07.2022 and 18.10.2022. A total of 184 patients who met the inclusion criteria were included in the study. A patient data collection questionnaire including sociodemographic data, HbA1c value, duration of diabetes, presence of diabetes-related complications, and UCLA shoulder score (USS) to evaluate shoulder pain and functions were applied to the patients. IBM SPSS Statistics 21.0 and MS-Excel 2007 programs were used for statistical analysis and calculations.