Prefabrik yapı imalatı yapan işletmelerde maliyet muhasebesi ve bir uygulama
  1. Tez No: 786709
  2. Yazar: HASAN KÖKSAL AYAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN MERT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Ve Denetim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
İnsanlık tarihi kadar eski olan barınma ihtiyacı her dönemde her kültürde her dinde insanlar için öncelikli ihtiyaçlardan olmuştur. Bu sebepten dolayıdır ki insanlar bu ihtiyaçlarını daha konforlu hale getirmek için sürekli bir geliştirme çabasına girmiş ve bu çabanın sonucunda insanlar sadece barınma amacı ile değil aynı zamanda daha estetik kaygılar ile binalar yapmaya başlamış dolayısıyla barınma ihtiyacı günümüzün teknolojisine kadar ulaşmıştır. Günümüzde her konuda hız, tasarruf, pratiklik ve işçilik konusu ön plana çıkmaya başlamıştır. Bunun neticesi olarak maliyetlendirme işlemi daha ön plan çıkmıştır. İnşaat alanında da bu düstur benimsenmiş ve sektörel açıdan daha fazla ivme kazandıracağı düşünülerek prefabrike (ön üretimli) yapılar geliştirilmeye başlanmıştır. İnşaat sektöründe çok farklı bir alan doğmuş ve neredeyse yeni bir devrim niteliğinde ar-ge çalışmaları meydana gelmiştir. Bu çalışmada prefabrik yapılarda uygulanan imalat teknikleri, faaliyet alanları, ürün çeşitliliği, kullanılan malzemelerin çeşitliliği, malzeme giderleri, imalat giderleri, işçilik giderleri ve benzeri kalemlerin muhasebesel açıdan incelendikten sonra maliyetleri çıkarılmıştır ve daha sonra işletme açısından ne kadar maliyet ile ne kadar kar ile satıldığının tespit edilmesi ortaya konulmuştur. Uygulamanın nihayetinde firmanın üretmiş olduğu bir bina ele alınıp maliyet analizinin yapılarak toplam maliyetinin hesaplanması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The need for shelter which is as old as the history of humanity has always been a priority for all peoples in every culture and religion. It is because of this that people have been trying to make a continuous improvement effort in order to make these needs more comfortable and as a result of this effort people have started to build buildings not only purpose of shelter but also with more aesthetic concerns so need for shelter have reached up to today's technology. Nowadays, speed, saving, practicality and workmanship are getting to come to the fore in every subject. As a result of this, the costing process has become more prominent. This principle has been adopted in the field of construction and prefabricated structures have been begun to be developed with the expectation that the sector will gain more acceleration. A very different area has been arisen in the construction sector and research-development activities like almost a new revolution have occurred. In this study, the production techniques, fields of activity, product range, range of used material, material cost, manufacturing overhead, labour costs and more of the same that used in the prefabricated buildings have been calculated of costs after have investigated in terms of accounting and then it has been determined how much it cost and how much profit is sold in terms of business. At the end of the application, it is aimed to calculate the total cost by taking a building which the firm has produced it and carrying out cost analysis.